26.4 C
Ankara
18.4 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriKısıtlamalar kalkabilir

  Kısıtlamalar kalkabilir

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15 Şubat gibi kısıtlamaların kalkabileceği müjdesini verdi.

  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirterek, hasta sayısının yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500 civarına düştüğünü belirtti. 15 Ocak’tan itibaren yapılacak aşı sonrası, kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmenin daha uygun olacağı açıklamasında bulundu.

  Prof. Dr. İlhan, hasta sayısı binin altına düşerse okulların da açılabileceğini belirtti.

  ’15 ŞUBAT SONRASI KALDIRILMASI UYGUN OLACAKTIR’

  Prof. Dr. İlhan, yılbaşı sürecinin de rakamlara olumsuz yansımayacağını umut ettiğini kaydederek, “Bu birkaç günlük rakamlar önemli. Bu hafta sonuna kadar yılbaşının olumsuz etkisi olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Hepimizin olabildiğince gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve vaka sayısı varken aşılamaya başlarsak o kadar çok vatandaşımızı koronavirüsten korumuş oluruz.” dediği belirtildi.

  Toplum bilimleri kurulu üyesi prof. Dr. Mustafa necmi i̇lhan, aşılama sonrası kısıtlamaların kalkabileceğini belirtti
  Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılama sonrası kısıtlamaların kalkabileceğini belirtti

  İlhan ayrıca , “Aşılama başlasın, bir doz yapılsın, biraz ilerlesin ondan sonra kısıtlamaların kalkmasının uygun olacağı kanısındayım. Hafta sonu ve akşam kısıtlamasının çok etkili olduğunu hepimiz gözlemledik. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır” diye konuştu. 

  “BİNİN ALTINA DÜŞERSE OKULLAR AÇILABİLİR”

  Okulların açılabileceği zamana ilişkin de değerlendirmede bulunan Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

  “Eğitimin devamı hepimizin arzusu. 15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor; ama o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O dönemde de istemeyen velilerimiz için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmek daha doğru olacaktır gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

  Çocuklarımıza örnek olmamız gerektiğini belirten İlhan, “Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu. Gerek hijyen gerek maske takmak gerekse fiziksel mesafe konusunda örnek olmalıyız.” uyarısında bulundu.

  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların etkisinin güçlü olduğunu belirtti

  Gerek vaka sayısında gerek hasta sayısının rakamlarında iyi bir düzeyin yakalandığını belirten İlhan, “Aşılamada öncelikli ikinci grupta öğretmenlerimiz de yer alıyor. Bu sürece baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz konusu olabilir kanısındayım. Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün.” açıklamasında bulundu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler