TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor HaberleriKırkpınar'da güreşlere yeni düzenleme

  Kırkpınar’da güreşlere yeni düzenleme

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Edirne’de düzenlenen 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde şampiyon olan Cengizhan Şimşek ve finalde elediği rakibi Mustafa Taş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Gürkan, Kırkpınar’da güreşlere yeni düzenleme getireceğini belirtti.

  Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde şampiyon olan Cengizhan Şimşek, finalde elediği aynı kulüpten arkadaşı ve rakibi Mustafa Taş’la birlikte Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Gürkan, Edirne’den ayrılmadan önce geleneksel ziyaretini gerçekleştiren Şimşek ve Taş’a tebriklerini iletti. Gürkan, ziyarette yaptığı açıklamada bu yıl Türkiye Güreş Federasyonu koordinasyonunda Kırkpınar’ın son kez düzenlendiğini, 1 Ağustos itibariyle artık tüm yağlı güreş müsabakalarının Geleneksel Güreş Federasyonu tarafından yapılacağını söyledi.

  Kırkpınar'da güreşlere yeni düzenleme
  Kırkpınar’da güreşlere yeni düzenleme

  “KIRKPINAR’A GÜREŞÇİ KATILIM KRİTERİ GETİRECEĞİZ”

  Kırkpınar’la ilgili önümüzdeki yıldan geçerli olmak üzere bir takım değişiklikler yapılacağını ifade eden Gürkan, “Kırkpınar ile ilgili bu yıldan başlayarak tüm yağlı güreşlerde önemli değişiklikler yapmayı planlıyoruz yeni federasyonda. Yıllardır söylediğim bir şey var; hiçbir elemeye tabii tutulmadan, ya da hiçbir başarı kriteri olmadan her pehlivanımız zembilini alıp, kispetini alıp dualı çayıra çıkmalı mı, çıkmamalı mı? O tartışılması gerekiyor, epeydir de tartışılıyor.

  Federasyon başkanımız İbrahim beyle de görüştük hafta sonu, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanımız Yücel Yılmaz’la da konuştuk; önümüzdeki yıldan itibaren pehlivanlarımızın yıl içerisindeki bütün güreşlerini izleyerek, yıl içerisinde başarılarına göre bir puanlama sistemi getirerek Kırkpınar’da bir takım, yıl içerisinde başarılı olmuş pehlivanlarımızın, Kırkpınar çayırına çıkmasını arzu ediyoruz” dedi.

  “AMACIMIZ DAHA NİTELİKLİ GÜREŞ SEYRETTİRMEK”

  Kirkpinarda gureslere yeni duzenleme 2 - spor haberleri - haberton
  Edirne’de düzenlenen 661’inci tarihi kırkpınar yağlı güreşleri’nde şampiyon olan cengizhan şimşek ve finalde elediği rakibi mustafa taş, edirne belediye başkanı recep gürkan’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan gürkan, kırkpınar’da güreşlere yeni düzenleme getireceğini belirtti.

  Akararla birlikte güreş kalitesini arttırmayı hedeflediklerini belirten Gürkan, “Böylelikle hem güreş sürelerini uzatmaya, hem de kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Gördünüz mesela, bazı güreşlerde ihtarlar verildi, seyirci isyan etti, ıslık çaldı, yuhaladı. Buradaki amacımız daha nitelikli bir yağlı güreş, daha nitelikli seyir zevki olan bir Kırkpınar izletmek. Belki büyük orta, başaltı ve baştaki pehlivanlarımızın doğrudan katılımı ama diğer 11 boyda yıl içerisinde puanlama yaparak bir takım kriterler getirmek istiyoruz. Bence bunun zamanı geldi” diye konuştu.

  ŞİMŞEK: KEMERİ TÜM TÜRKİYE’YE ARMAĞAN EDİYORUM

  Ziyarette konuşan 661’inci Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek de, Kırkpınar’da geriden gelen genç neslin başarılı olmasından mutlu olduğunu belirtti. Rakibi Mustafa Taş’ı da tebrik eden Şimşek, “Altın kemeri takmak bana nasip oldu. Allah’ım nasip etti. Artık dönem değişsin, geriden gelen başpehlivanlar gelsin diyorduk. Bize de Mustafa Taş kardeşimle beraber final yapmak nasip oldu. Aynı kulüpteyiz, birlikte ter akıttık. Dişe diş, kana kan idmanlar yaptık. Çok emek verdik ikimiz de. Bütün hocalarımızdan Allah razı olsun. Herkesten Allah razı olsun. Bu kemeri bütün Türkiye’ye armağan ediyoruz, Allah onlardan razı olsun” ifadelerini kullandı.

  Başpehlivan Şimşek daha sonra Selimiye Meydanı’nda kupası ve kemeriyle poz verdi. Vatandaşların fotoğraf isteğini de kırmayan Şimşek, memleketi Antalya’ya gitmek üzere yola çıktı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler