31.2 C
Ankara
33 C
İstanbul
38 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor Haberleri - Son DakikaKırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

  Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kırkpınar Yağlı Güreşleri 3 altın kemeri bulunan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in karşılandığı törenle başladı

  Edirne’de, bu yıl 660’ıncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Haftası, 3 altın kemeri bulunan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in karşılandığı törenle başladı. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın da katıldığı törende Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve protokol üyeleri, Kara Emin ve Adalı Halil gibi önemli pehlivanların kabirlerinin bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı’na çiçek bıraktı.

  Kirkpinar yagli guresleri basladi 2 - spor haberleri - son dakika - haberton
  Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başladı

  Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri‘nin 660’ıncısı, 3 altın kemerli Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in Talatpaşa Caddesi’nde karşılanmasıyla başladı. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın da katıldığı törende davullu zurnalı Kırkpınar korteji, belediye önünden hareket ederek, caddeden Orduevi’ne geldi. Seyfettin Selim, Orduevi önünde kurulan platformda karşılandı.

  660 yıldır devam eden bitmeyen güreşin devam eden efsanesi

  Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, bitmeyen güreşin devam eden efsanesinin Sarayiçi’nde Dualı Çayır’da başladığını belirterek, “Türkiye’nin dört bir yanından bizi izleyen değerli hemşehrilerimiz, büyük Türk milletinin değerli evlatları; Türk’ün ata sporu, yağlı güreşin başkenti Edirne’ye hoş geldiniz, şeref verdiniz. 660 yıldır devam eden bu efsane, bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, bugün Allah’ın izniyle Dualı Çayır’da, Sarayiçi’nde tekrar başlıyor. 660 yıldır olduğu gibi Kırkpınar’ımızın ağasını, 3 altın kemerli ağasını Seyfettin Selim’i karşılıyoruz. Hoş geldiniz, diyoruz. Kırkpınar’ımız hayırlı olsun” dedi. 

  Pehlivanlar Mezarlığı ziyaret edildi

  Ağa Seyfettin Selim’e altın kemerin takılmasının ardından kortej, Edirne Belediyesi önünde, Vali Canalp’i karşıladı. Kortejdekiler, daha sonra Talatpaşa Caddesi’nden yürüyerek, Atatürk Anıtı’na geldi. Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Belediye Bandosu eşliğinde, sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait ‘Kırkpınar Marşı’ seslendirildi. Vali Canalp, Başkan Gürkan ve protokol üyeleri, Kara Emin ve Adalı Halil gibi önemli pehlivanların kabirlerinin bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı’na çiçek bırakıp, dua etti. 

  Kirkpinar yagli guresleri basladi 3 - spor haberleri - son dakika - haberton
  Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başladı

  Pehlivanlar Heykeli’nin açılışı yapıldı

  Kırkpınar açılış etkinlikleri kapsamında, Edirne’nin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde de ‘Pehlivanlar Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi. Edirneli heykeltıraş Tankut Öktem tarafından 1973 yılında yapılan heykelin açılışında konuşan Başkan Gürkan, uzun süredir caddede Kırkpınar’a dair simge olmadığını belirtip, bu eksikliğin giderildiğini kaydetti. Kırkpınar’ın anısını yaşatmak istediklerini belirten Gürkan ve protokol, heykelin açılış kurdelesini kesti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler