TRY - Türk Lirası
EUR
19,626
USD
18,638
GBP
22,809
CNY
2,666
6 Aralık 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarKime güveneceksin?

Kime güveneceksin?

Cahide Gürkaplan
Cahide Gürkaplanhttps://haberton.com/
Cahide Gürkaplan, 25 Nisan 1995 yılında Konya'da doğdu. Evli, bir oğlu var. Manisa'da yaşıyor. Selçuk Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Pedagojik Formasyon eğitimi, Click Akademi Eğitim Koçluğu eğitimi ve içerik yazarlığı eğitimleri aldı. Çeşitli mecralarda üretmeye, yazmaya ve kendini geliştirmeye devam etmekte.

Haftanın Öne Çıkanları

Kime güveneceksin? Kimseye güvenmemeli miyiz? Bazen evet bazen hayır. Bunu sadece yaşayarak öğrenebiliriz.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren minicik muhtaç bedenlerimizin sarıp sarmalanmaya ihtiyacı vardır. Büyürken şefkat gören bebekle, şefkat görmeyen bir bebeğin ileriki yaşamı elbette aynı olmayacaktır. Güven meselesi de temelde burada yatar. Aile ile kurulan tatminkâr bir güven ilişkisi çocuk büyüdüğünde kendisini göstermeye başlar. O çocuk yetişkin olduğunda önce kendine daha sonra da çevresindeki insanlara karşı güven duyma konusunda daha başarılı bir yol izler. Ama ailesine bile güvenemeyen kişi önce kendine sonra da çevresine karşı önyargılı olarak güvensiz ilişkiler temelinde yaşamını devam ettirir.

Başka insanlara karşı duyduğumuz güven ihtiyacı maalesef engellenemez. Güvenmek, kendimize birilerine emanet etmek, sırtımızı yaslamak, yalnız olmadığımızı bilmek isteriz. Eğer aileden yana şanslıysak bu işi o kadar da dert etmeyiz fakat değilsek bu işte biraz zorlanabiliriz. Şimdi size zor kısım hakkında bir iki cümle sarf edeceğim.

Kime güveneceksin?
Kime güveneceksin?

Kimseye güvenmemeli miyiz? Bazen evet bazen hayır. Bunu sadece yaşayarak öğrenebiliriz. Ama şu da bir gerçek ki insanoğlu çiğ süt emmiş, bugün yanında olan yarın olmayabilir o nedenle birilerine değil de kendine güvenerek hayatını idame ettirmelisin. Peki kime güvenelim dersen önce kendine güven çünkü kendinden başka kimsenin içini göremezsin. Senin için gerçekten ne düşünüyor bilemezsin ki zaten bilmekte istemezsin. Herkesin aklını okusan delirirsin. Onlar senin arkandan konuşurlar, yüzüne söylemeye cesaret edemezler. Onlar seni konuştukça senden bir şey eksilmiyor tam tersi seni konuşmaya değer buluyorlar, seni kıskanıyorlar.

Dünya değişiyor, insanlar değişiyor, ahlak anlayışımız, değer yargılarımız değişiyor. Değişmeyen tek bir şey var: inanç. Bildiğim odur ki kişi kendine ve inandığı şeye sahip çıkmazsa yaşayamaz. O yüzden kimseye güvenerek bir işe kalkışma. Kimseye güvenerek bir adım atma. Yoksa bir bakarsın Timur’un çadırına giren Nasreddin Hoca gibi kalakalırsın. Sadece kendine inan çünkü güvenip arkana aldığın insanlar sen başını çevirir çevirmez oradan uzaklaşırlar ve sen bir bakmışsın yine kendinle kalakalmışsın.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler