27.9 C
Ankara
31.7 C
İstanbul
34 C
İzmir
Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKilim ve halı dokuma geleneğini sürdürüyor

  Kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürüyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Halk Eğitim Müdürlüğü’nce açılan kurslarda bir araya gelen kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürmek için çalışıyor.

  Kursiyerlerden Şevin Taşan, “Eskiden kadınlar, yaşadıkları sıkıntılarını ve sevinçlerini sözlü değil de kilime dokuyarak ailelerine yansıtırlarmış. Kilim dokuma aynı zamanda duyguların ifade edildiği bir araçmış” dedi.

  Kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürüyor
  Kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürüyor

  Yüksekova Halk Eğitim Müdürlüğü‘nün hizmet binasında açılan ‘Kilim ve Halı Dokuma Kursu’na gelen kursiyerler, usta öğreticiler tarafından unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini yaşatmaya çalışıyor. Haftanın 5 günü kursa gelen kursiyerler, ahşap tezgahın başında kilim ve halı dokuyarak hem ailelerine katkıda bulunuyor hem de geleneği devam ettirmeye çalışıyorlar. Usta öğreticilerden Arife Gemicioğlu, bu kültürü yaşatmak için Halk Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle kursu açtıklarını söyledi.

  Gemicioğlu, “Kendi kültürümüzü yaşatmak için kursiyerlerimizle birlikte canla başla çalışıyoruz. Burada 12 kursiyerimiz var hem öğreniyorlar hem de ailelerine katkıda bulunuyorlar. Burada bir aile olduk. Bir yanda unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği öğreniyorlar diğer yandan ise hem bu işi öğrenip aile bütçelerine katkı sağlıyorlar” dedi.

  Halk eğitim müdürlüğü'nce açılan kurslarda bir araya gelen kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürmek için çalışıyor.
  Halk Eğitim Müdürlüğü’nce açılan kurslarda bir araya gelen kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürmek için çalışıyor.

  Kursiyerlerden Şevin Taşan ise evde oturmak yerine kursa gelip, kilim ve halı dokuduklarını söyledi. Bölgede eskiden kilim ve halı dokumacılığının çok yaygın olduğunu belirten Taşan, gelişen teknoloji ile birlikte geleneğin unutulmaya yüz tuttuğunu kaydetti. Taşan, “Bizler de bu kursların sayesinde unutulmaya yüz tutmuş kilim ve halı dokuma geleneğini sürdürmeye ve yaşatmaya çalışıyoruz. Öncelikle bize bu kursu açan Halk Eğitim Müdürlüğü’müze ve usta öğreticilerimize çok teşekkür ediyoruz. Eskiden kadınlar, sıkıntılarını ve sevinçlerini sözlü değil de kilim ve halıya motifler dokuyarak anlatırlarmış. Kilim dokuma aynı zamanda duyguların ifade edildiği bir araçmış” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler