TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaKılıçdaroğlu Otizm Farkındalık Günü'nde konuştu

  Kılıçdaroğlu Otizm Farkındalık Günü’nde konuştu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ etkinliğindeki konuşmasında, “Sorunu yaşayanı dinlerseniz sağlıklı ve tutarlı çözümler üretirsiniz” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ kapsamında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlediği etkinliğe katıldı. Kılıçdaroğlu, programdan önce otizmli bireylerin yaptığı resimlerden oluşan sergiyi gezdi. Etkinlikte konuşan Kılıçdaroğlu, “Sorunu yaşayanı dinlerseniz sağlıklı ve tutarlı çözümler üretirsiniz. Sorunu çözecek kurumun adı ‘sosyal devlet’. Hani var ya Anayasa’da değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddeler arasında yer alan ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti; demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir’. Sosyal hukuk devleti yani sosyal devlet sorunu olan, sorunu çözmekte yetersiz kalan bireyleri ve aileleri; bu ekonomik de olabilir fiziki de olabilir, o sorundan olabildiğince kurtarmaktır” dedi.

  Kilicdaroglu otizm farkindalik gununde konustu 1 - politika - haberton
  Kılıçdaroğlu Otizm Farkındalık Günü’nde konuştu

  Kılıçdaroğlu, sosyal devletin geliri olmayan ailelere gelir sağlaması gerektiğini söyleyerek, “Sosyal devlet; kişinin sürekli bakabileceği kişi, bir engelli varsa evde onun engelinin en az yük getirebileceği ortamı sağlamaktır. Bu tür sorunlarla ilgili sağlıklı verileri derlemektir. Kaç otizmli çocuğumuz var, bilmiyoruz. Görünmüyor bu aileler. Normalde bunların saptanması lazım. İngiltere’de yeni doğan bir çocuk oldu mu geliyorlar, bakıyorlar, testler yapıyorlar veya sorular soruyorlar.

  Bizde böyle bir şey yok; aile keşfederse aile bulursa. Zaten belirli aralıkla çocuklarımızı neredeyse doktora bile götürmüyoruz. Dolayısıyla burada Sağlık Bakanlığı’na ve Milli Eğitim Bakanlığı’na görev düşüyor. Veriler alınmalı; TÜİK bu verileri sürekli olarak düzenli bir şekilde almalı ve kamuoyuna bu veriler bir şekilde yansıtılmalı. Milli Eğitim Bakanlığı bu çocuklarımızın eğitimi açısından özel sınıflar mı açar ki akranlarıyla birlikte aynı sınıfta olurlarsa daha sağlıklı bir yapı ortaya çıkıyor” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler