TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarKese kağıdı ve ekonomi teorisi

Kese kağıdı ve ekonomi teorisi

Okan Oran
Okan Oranhttps://haberton.com/
Okan Oran, 1973 İstanbul doğumlu. Ekonomi ve Felsefe konularına ilgi duyuyor. Fotoğraf çekmek, satranç oynamak hoşuna giden hobiler arasında.

Haftanın Öne Çıkanları

Kese kağıdı bilinçli veya bilinçsiz bir çok şeyde kullanılabilir. Sebze, meyve gibi şeyler konulur ve taşımada kolaylık sağlar. Başka?

  1. KESE KAĞIDI HANGİ AMAÇLA KULLANILIR?
  2. KEYİF VEREN EYLEM! ŞİŞİREREK PATLATMAK
  3. KESE KAĞITLIK EKONOMİ TEORİSİ

Kese kağıdı bilinçli veya bilinçsiz bir çok şeyde kullanılabilir. En çok bilinen bilinen yöntemler; manavdan, kasaptan, bakkaldan, marketten vs. gibi yerlerden alışveriş yapıldığında içine alınan sebze, meyve gibi şeyler konulur ve taşımada kolaylık sağlar. Başka? Herhangi bir yerde açıklık veya boşluk varsa; camı kırılmış pencere, baca girişi, soba borularını kapatmak için kullanılır, masa ve sandalye gibi eşyaların yüksekliklerini ayarlamak için ayak altlarına katlanarak yükselti sağlamak içinde kullanılabilir.

Bir de görüntü ve ses verici bir eylem olarak, şişirilip gümletilerek patlatmak gibi bir aksiyon olarak da kullanılır. Bu aksiyonda kese kağıdını şişire şişire büyütür, elinizin biriyle sabit tutar diğer elinizle de olabildiğince sert vurarak “GÜM!” diye patlatırsınız. Gümleme ne kadar çoksa o kadar çok keyif verir elbette. Ama bu keyif sadece sizedir! Ses gümlemesinden siz hariç diğer herkes ürkebilir hatta korkabilir.

Kese kağıdı ve ekonomi teorisi
Kese kağıdı ve ekonomi teorisi

Ekonomi bileşenlerinin tamamının aynı yörüngede ve belli bir noktaya gittiğini farz edelim. Mesela piyasa yapıcı aktörler, ekonominin dinamoları, tüm ekonomik bilimsel segmentler, şirketler, kişiler… Bunların tamamının kese kağıdının içine girmesi hatta ve her halükarda belli başlı figürlerin önemli üflemesi sonucu –piyasa yapıcıları ve oyun kurucular” kese kağıdını hacmi ölçüsünde şişirir. Aslında burada önemli olan kese kağıdını kimin patlattığı önemli değildir. Asıl önemli olan; patladığında kim gümleme sesinden büyük keyif ( kazanç! ) alacak, kim ürkecek veya korkacak daha da önemlisi gümleme sesinin yüksekliğinden sonra duyma yetisini kimler kaybedecek, kimler kese kağıdını en çok şişirecek? İşte bu kese kağıtlık bir ekonomi teorisi olabilir!..

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler