TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
8.9 C
Ankara
10.8 C
İstanbul
15 C
İzmir
20 Ekim 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamKent Konseyi'nden kadına şiddetle mücadele mesajı

  Kent Konseyi’nden kadına şiddetle mücadele mesajı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir Kent Konseyi kadına şiddetle mücadele mesajında “Bütünsel ve hep birlikte mücadele zorunludur” dedi

  İzmir Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere ev içi şiddetle mücadelede ulusal hatta ve süreklilik gösteren bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Kadınlar olarak örgütlü olsak da önüne geçemediğimiz şiddete karşı bütünsel ve hep birlikte mücadele zorunludur” dedi.

  İzmir Kent Konseyi, İzmir Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı hazırlıklarına katkı amacıyla STK çalıştayı düzenledi. Çalıştayda konuşan Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, “Çalıştayın varlık nedeni; 4. Ulusal Eylem Planı çerçevesinde hazırlanacak İzmir İl Eylem Planı’na sivil toplumun katkısını sunmaktır. Giderek artan ve engel olunamayan kadın, çocuk ve LGBT’lerin maruz kaldığı, sivil toplum olarak, kadınlar olarak örgütlü olsak da önüne geçemediğimiz şiddete karşı bütünsel ve hep birlikte mücadele zorunludur” dedi.

  Kent konseyinden kadina siddetle mucadele mesaji 2 - yaşam - haberton
  Kent Konseyi’nden kadına şiddetle mücadele mesajı

  İstanbul Sözleşmesi‘ne geri dönüşünün önemine vurgu yapan Işık, cinsiyetçilikle mücadelenin ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın, şiddeti önleme açısından çok değerli olduğunu söyledi. Çalıştayın ‘İzmir’de Şiddetle Mücadele Hizmetlerinde Durum’ konulu sunumlardan oluşan ilk bölümünde, kamu, sivil toplum ve meslek örgütlerinden temsilciler; adalet, kolluk, sağlık, yerel yönetimler, sosyal hizmetler ve kadın örgütleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

  RAPOR KAMUOYUNA SUNULACAK

  İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi’ni oluşturan çok sayıda kadın derneğinden temsilcilerin katılımıyla yapılan çalıştayda 5 atölye çalışması gerçekleştirildi. Kent Konseyi Başkanı Işık’ın verdiği bilgiye göre, Bornova Belediyesi Atatürk Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yapılan çalıştayın çıktıları kısa sürede rapor haline getirilip kamuoyuyla paylaşılacak ve il eylem planı hazırlıklarından sorumlu kuruluşa da sunulacak.

  AİLE İÇİ ŞİDDETİN KORKUNÇLUĞU ROMANDA 

  Aile içi şiddet ve kadın ile çocuğa yönelen istismarlar ve tacizlere vurgu yapan ‘Adımı Deniz Koydular’ isimli romanın yazarı Demet Cengiz de çalıştaya katıldı. Çalıştayın sonunda romanını katılımcılar için imzalayan Cengiz, “STK‘ların dikkat çektiği, tablolarda birer rakam olarak görünen aile içi şiddetin korkunçluğunu bir romanla anlatmaya çalıştım” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler