TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarKendi anlamımıza dair

Kendi anlamımıza dair

Ebru Erdoğan
Ebru Erdoğanhttps://haberton.com/
Ebru Erdoğan, 27 Mayıs 1997 yılında Gaziantep'te doğdu. İlkokul, lise ve üniversite eğitimini Gaziantep'te tamamladı. 2019 yılında Gaziantep Üniversitesi/Nizip Eğitim Fakültesi/Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programından mezun oldu. Öğretmenlik mesleğini sürdürmekle birlikte yazmanın ve okumanın dünyayı daha güzelleştireceğine inanarak bu alanda çalışmalar yapmaktadır.

Haftanın Öne Çıkanları

Kendi anlamımıza dair!… İnsanı tarihten bu yana birçok kuram, düşünce, fikir akımı konu edinmiştir.

Peki neydi bizi insan yapan şey, yaşamımızı anlamlı kılan? Hepimiz kendi hayatlarımızın başrolündeyken, hangimiz varoluş anlamını kendisine göre oluşturdu? Yoksa sadece “Çevre ne der?” putlarına kapılarak mı yaşıyoruz? İnsan kendi yaşamı içerisinde var olmaya çalışır.

Bir çoğumuz kendi hayatlarımız içerisinde değerlerimizi, amaçlarımızı, mücadelelerimizi sürdürürüz. Hiç şüphesiz ki kendi hayatımızın baş rolünde olan bizler, oluşturduğumuz anlamı, mücadeleyi en iyi bilenleriz. Bunun çabası içerisindeyken, belki de anlaşılmayı beklerken “çevre” diye nitelendirdiğim yargıçlar; kimi zaman küçümseyecek, kimi zaman anlamadan yorum yapacak dersek bu liste uzar gider. Sadece buz dağının görünen kısmına bakıp yorum yapacaklar.

Kendi anlamımıza dair
Kendi anlamımıza dair

Hepimiz kendi yaşamlarımız içerisinde değerliyiz çünkü yaşantılarımızı, değerlerimizi, mücadelelerimizi en iyi biz biliyoruz. Dolayısıyla kendimizin farkında olarak oluşturduğumuz bu anlam bizi yaşamda güçlü kılacaktır.

Yaşamımızın hikâyesini yazacak olan biziz çünkü kendi hikâyemizin asıl kahramanı olarak bizler ne kadar “kendimiz olmanın” farkındalığıyla ilerlersek asıl insan olmanın anlamını kavrayacağız. Sadece çevrenin değil, kendi anlamını oluşturmuş olan insanlar olarak mücadelemiz daha değerli olacaktır. Bu anlatımı belki de İsmet Özel‘in “Of Not Being A Jew” şiirindeki bu dizeler en iyi şekilde destekleyecektir:

“Evet, ilmektir boynumdaki ama ben
kimsenin kölesi değilim
tarantula yazdılar diye göğsümdeki yaftaya
tarantulaymış benim adım diyecek değilim
tam düşecekken tutunduğum tuğlayı
kendime rabb bellemiyeceğim
razı değilim beni tanımayan tarihe
beni sinesine sarmayan
tabiattan rıza dilenmeyeceğim.”

Bu dizeleri hayatımızın her yerinde hatırlayarak, kendimizin farkında olarak, kendi anlamımızı oluşturarak, insanca yaşamanın farkındalığıyla kalmak üzere…

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler