TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
18 C
Ankara
24.7 C
İstanbul
27.4 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamKemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanına hapis

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına hapis

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtay’ıın bozma kararıyla yeniden yargılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul hakkında, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

  İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, tutuksuz sanık Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul avukatlarıyla birlikte katıldı. 

  Duruşmada savunma yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, “Savcının mütalaasında istediği suçların dayanağı bilirkişi raporudur. Yaklaşık 5 yıldır söylüyorum, 2015 yılında sıfır olarak aldığım telefonda, 2014 yılında Bylock kullanıldığı söyleniyor. Benim telefonu sıfır aldığıma dair fatura var. Raporda faturaya bile değinilmemiş. Ben İOS telefon kullanırım. Ama raporda android kullandığım yönünde iddialar var. Bilirkişi raporu kendiyle de çelişmektedir. Ben bilirkişinin adil ve bağımsız olarak rapor hazırladığına inanmıyorum. Bilirkişi raporunun bu kadar çelişkili olmasını da sizlerin takdirine bırakıyorum. Beraatımı talep ediyorum. Mahkemeniz aksi takdirde ise yeniden rapor alınmasını istiyorum” dedi.

  GÜRSUL’A 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

  Mahkeme, Fatih Gürsul hakkında, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına karar verdi. Cezanın geleceği üzerindeki etkisini göz önüne alah mahkeme, 6 yıl 3 ay hapis cezasına indirdi. Gürsul’un yurt dışı çıkış yasağı ise kaldırıldı. 

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi,  26 Aralık 2017 tarihli kararında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan Fatih Gürsul hakkında 10 yıl 6 ay, diğer sanıklar hakkında ise 7 yıl 6 ay ve 9’ar yıl hapis cezalarına hükmetti. Temyiz sürecinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi 14 Mart 2018’de 10 sanığın “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan aldıkları hapis cezalarını onadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 19 Temmuz 2020’de, ‘usulü eksiklikler’ gerekçesiyle mahkemenin  kararını bozdu. Yeniden görülen davada, sanıkların eylemlerinin bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşüyle, dosyalar ayrıldı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler