TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
9.7 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKayaköy'deki yapılara zarar verdiler

Kayaköy’deki yapılara zarar verdiler

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olan tarihi Kayaköy’deki yapılara sprey boya ile yazılar yazıldı.

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Fethiye ilçesinde bulunan tarihi Kayaköy, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi evlerin bulunduğu bölgede yaşayan Rumlar, 1923’teki mübadele anlaşması ile Yunanistan’a göç etti.

Kayaköy'deki yapılara zarar verdiler
Kayaköy’deki yapılara zarar verdiler

Yaşanan göçün ardından bölgeye yerleştirilen halk çevre ve yaşam koşullarına ayak uyduramayınca köy terk edildi. Günümüzde ‘Hayalet Şehir’ olarak bilinen Kayaköy, 2020 yılında da Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edildi.

Muğla'nın fethiye ilçesinde bulunan ve 'kesin korunacak hassas alan' olan tarihi kayaköy'deki yapılara sprey boya ile yazılar yazıldı.
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olan tarihi Kayaköy’deki yapılara sprey boya ile yazılar yazıldı.

Dik yamaçta bulunan ve seneler içerisinde yaşanan çevresel faktörler nedeniyle büyük bölümü hasar gören bölgedeki evlerin bazıları da bölgeyi ziyaret eden kişiler tarafından tahrip ediliyor. Tarihi evlerden birinin içindeki duvarlara kimliği belirsiz bir kişi tarafından sprey boya ile yazılar yazıldığı görüldü.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler