TRY - Türk Lirası
EUR
15,3550
USD
13,4491
GBP
18,3653
CNY
2,1205
-4.4 C
Ankara
7.5 C
İstanbul
5.2 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamKayak merkezleri birleştiriliyor

  Kayak merkezleri birleştiriliyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Palandöken ile Konaklı kayak merkezlerinin birleştirilmesi için çalışma başlatıldı

  Dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken ile Konaklı kayak merkezlerinin birleştirilmesi için çalışma başlatıldı. Kuş uçuşu 9 kilometre olan kayak merkezleri, 2 gidiş ve 2 dönüş olmak üzere 4 liftle birleştirilirken, yeni pistler oluşturulacak. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Meteoroloji’nin vereceği rapora göre, her iki kayak merkezini de birleştirme çalışmasını başlatacağız” dedi.

  ” Meteoroloji’nin vereceği rapora göre, her iki kayak merkezini de birleştirme çalışmasını başlatacağız”

  Büyükşehir Belediyesi, 1’i 12 kilometre olmak üzere çeşitli uzunluklardaki 24 pistinde aynı anda 20 bin kişinin kayak yapabildiği Palandöken Kayak Merkezi ile aynı anda 14 bin kişinin kayak yapabildiği 16 pisti bulanan Konaklı Kayak Merkezi’ni birleştirmek için çalışma başlattı.

  Kara yolu ile birbirlerine 25 kilometre uzaklıkta olan 2 kayak merkezini buluşturmak amacıyla başlatılan çalışmalara, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün 2-3 yıl sürecek araştırmaları yön verecek. Kuş uçuşu 9 kilometre olan 2 kayak merkezi arasında kurulan istasyonlarla rüzgarın yönü, kar kalınlığı, nem ve sıcaklık belirlenip, çalışmalara başlanacak.

  “Kuş uçuşu 9 kilometre olan 2 kayak merkezi arasında kurulan istasyonlarla rüzgarın yönü, kar kalınlığı, nem ve sıcaklık belirlenip, çalışmalara başlanacak”

  SUNİ KAR TESİSLERİ KURULACAK

  Palandöken’in Ejder Tepesi’nden Konaklı’ya kadar ulaşım 2 gidiş- 2 dönüş olmak üzere kurulacak 4 liftle sağlanacak. Dağın uygun bölümlerine sosyal tesisler kurulacak. Bölgede belirlenen alanlara sulama göletleri ve suni kar tesisleri kurulacak. Çalışmalar ile yeni pistler, kayakseverlerin hizmetine sunulacak. Bölgenin ekosistemini bozmadan uygulanacak proje, 3-4 yıl sürecek araştırma sonucunda başlayacak. 

  ‘EKOSİSTEME UYGUN YAPILACAK’

  Palandöken ve Konaklı’yı birleştirme çalışmalarına geçen yıl başladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmaya başladık. Öncelikle bölgenin hakim rüzgar, kar, nem ve sıcaklığıyla ilgili bir araştırma yapılacak. Geçen yıl başladığımız çalışma devam ediyor. Bölgeyi 3-4 yıl boyunca takip edeceğiz daha sonra Meteoroloji’nin vereceği rapora göre, her iki kayak merkezini de birleştirme çalışmasını başlatacağız. Bölgemize gelen profesyonel kayakçılar, yeni pistler istiyordu. Biz de her iki kayak merkezini birleştirme kararı aldık ancak bunu rastgele bir şekilde değil ekosistemi takip ederek yön tespitlerini yapacağız. 2 kayak merkezi arasında oluşturacağımız yeni pistler ile bölge çok daha verimli kullanılabilir bir konumda olacak” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler