TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKavakkapı definecilerin saldırısına uğradı

  Kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Erzurum’u saldırılardan korumak için 158 yıl önce yaptırılan 9 kapı arasında ayakta kalanlardan Kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı.

  2 metre genişliğinde ve derinliğinde kazı yapan definecilerin, altın bulamadıkları çukura araç lastikleri attıkları görüldü. 

  Yakutiye ilçesinde 50’nci Yıl Caddesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi ve Şükrüpaşa semtini birbirine bağlayan yolun geçiş noktalarından, bir adı da ‘Ardahankapı’ olan Kavakkapı, 1864’te Fosfor Mustafa Paşa tarafından düşman saldırılarını önlemek amacıyla inşa edildi. Kentin çevresindeki 9 kapıdan 1’i olan ve uzun süre askeri amaçlı kullanıldıktan sonra boşaltılan Kavakkapı, sahipsiz kaldı.

  Kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı
  Kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı

  Madde bağımlılarının kullandığı, yakılan ateş nedeniyle duvarları isten siyahlaşan tarihi bina, son olarak definecilerin saldırısına uğradı. Yaya ve araç trafiğinin geçiş noktası binada altın arayan definecilerin, 2 metre derinliğinde ve genişliğinde kazı yaptığı anlaşıldı. Çıkardıkları toprağı bina içine boşaltan definecilerin, altın bulamayınca da çukura araç lastikleri attıkları görüldü. 

  Osmanlı döneminde Erzurum’u savunma amaçlı inşa edilen tabyalarla birlikte giriş-çıkışlar için askeri amaçlı kapılar yapıldığını belirten araştırmacı ve yazar Abdurrahman Zeynal, Kavakkapı’nın da bunlardan olduğunu söyledi. Batum, Rize tarafından gelenlerin bu kapıdan Erzurum’a giriş yaptığını belirten Zeynal, askeri amaçlı inşa edilen binada define olamayacağını belirterek, “Çok üzgünüm, tarihi bir binaya yapılanlardan dolayı. Kentin giriş-çıkışının yapıldığı askeri amaçlı olan bir binada altın ve benzeri eşya olamaz, mümkün değil.

  Erzurum'u saldırılardan korumak için 158 yıl önce yaptırılan 9 kapı arasında ayakta kalanlardan kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı.
  Erzurum’u saldırılardan korumak için 158 yıl önce yaptırılan 9 kapı arasında ayakta kalanlardan Kavakkapı definecilerin saldırısına uğradı.

  Buralar daha çok askeri amaçlı kullanıldığı için mermi olabilir, kılıç parçaları olabilir, teçhizat malzemesinin çürümüş kısımları olabilir ama defineciler, dedektörlerinin sinyal verdiği her yeri kazıyorlar. Burada da 2 metre derinliğinde kazı yapmışlar. Maalesef defineciler, Anadolu’yu, Erzurum’u talan ediyor. Definecilerle ilgili bir an önce çok ciddi, caydırıcı kanunlar çıkarılması lazım. Yoksa böyle kazılarak boşaltılan yerler bir süre sonra yıkılır, yok olur” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler