TRY - Türk Lirası
EUR
19,316
USD
18,636
GBP
22,375
CNY
2,603
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYaşamKars'ta deprem tatbikatı yapıldı

Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremden sonra Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı.

Ardahan Göle’deki depremin ardından Kars’ta, hazırlıkların test edilmesi amacıyla deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan ve 98 personelin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği Arpaçay ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yıkım ve panik nedeniyle yaralanan 156 kişiden 27’sinin hastanenin acil servisine getirileceği bilgisinin verilmesinden sonra Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Afet ve Acil Durum Planı (HAP) devreye alındı.

Kars'ta deprem tatbikatı yapıldı
Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı

UMKE ve AFAD ekiplerinin de desteğiyle yaralılar, ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Hastaneye gelen 27 yaralıdan 1’i tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 24 yaralının acil serviste tedaviye alındığı tatbikatta, 2 ağır yaralı ise Erzurum’daki hastaneye sevk edildi. Hastanede yapılan tatbikatla olası afete yönelik hazırlıklar gözden geçirildi.

‘BAŞARILI TAMAMLANDI’

Ardahan'ın Göle ilçesinde 27 Eylül'de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremden sonra Kars'ta deprem tatbikatı yapıldı.
Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremden sonra Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı.

Tatbikat sonrası açıklama yapan Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ezer, “Tatbikat senaryosuna göre Arpaçay ilçesinde 5.6 şiddetinde deprem oldu. Meydana gelen yıkım ve panik sonrası 156 kişi yaralandı. Yaralılardan 27’si bizim hastanemize geldi. Hastanemize gelen yaralılardan 1’i hayatını kaybederken, 2 hastamız da Erzurum’a sevk edildi. Diğer hastalarımızdan 7’sinin acil serviste tedavisi sürüyor, 15’i ise yapılan tedavilerinin ardından ayaktan taburcu edilmiştir. Hastanemizde yapılan deprem tatbikatı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler