14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamKars pişisi kaz yağıyla pişiriliyor

  Kars pişisi kaz yağıyla pişiriliyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Meşhur mutfak lezzetlerinden biri olan Kars pişisi ekmek yapılmak için her tandır yakıldığında kadınlar tarafından pişiriliyor.

  Kaz yağının da katıldığı pişinin kokusu ise nerede ise bütün köye yayılıyor.

  Merkez Hacıveli köyünde Mehmet Maldar’a ait tandırda eşi Hatice Maldar ve komşusu Sevda Tanı, el ele vererek Kars pişisi hazırladı. Maldar ve Tanı, önce tandırın küllerini temizledi ve ardından tezeklerle ateşe verildi. Bir gün öncesinden hamuru hazırlanan pişiler tezekle tutuşturulan tandırda tek tek pişirildi. Bir süre sonra kızan tandırın üzerine konulan saca tereyağı döküldü. İçerisine kaz yağı da bırakılan sacda pişirilen pişiler çocuklar tarafından afiyetle yenildi.

  Hatice Maldar, her tandır yaktıklarında pişi pişirdiklerini de belirterek, “Pişi bizim yöresel yiyeceğimiz. Kahvaltılarda iyi oluyor. Çok da lezzetli. Komşular bir araya gelerek birbirimizin hamuruna yardım ediyoruz. El ele vererek pişi ve daha sonra ekmek pişiriyoruz. Son zamanlarda pişiye kaz yağı da kattığımız için çok lezzetli ve sağlıklı oluyor” diye konuştu.

  Kars pişisi kaz yağıyla pişiriliyor
  Kars pişisi kaz yağıyla pişiriliyor

  Şehirde yaşayanlara oranla köylerde doğal beslendiklerini söyleyen Sevda Tanı ise “Köyde yaptığımız her şey organik. Bu nedenle bağışıklık sistemimiz güçlü. Koronavirüse karşı durabiliyoruz. Kokuyu alıp, tandıra gelen çocuklar bir taraftan bunları yerden bir taraftan da nasıl pişirildiğini öğretiyoruz. Çocuklar böylelikle hem köy hayatına alışıyor hem de bu yolla köyleri daha çok seviyorlar” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler