TRY - Türk Lirası
EUR
18,1895
USD
18,1049
GBP
21,3741
CNY
2,6557
29.6 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.9 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKarakılçık buğdayı sofralardaki yerini aldı

  Karakılçık buğdayı sofralardaki yerini aldı

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Seferihisar’ın Gödence Köyü’ndeki bir çiftçinin Başkan Tunç Soyer’e emanet ettiği atalık karakılçık buğdayı sofralardaki yerini aldı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında İzmir’in bereketli topraklarıyla yeniden buluşturulan atalık karakılçık buğdayı,  tarladaki çiftçiden sonra sofralardaki tüketicinin de yüzünü güldürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki katı fiyata alım garantisi verdiği üreticilerden alınan buğdaylar, Halk Ekmek Fabrikası’nda ekmeğe dönüştü. Geçen aralık ayında satışa sunulan karakılçık ekmeğinin satış rakamı 7 aylık sürede 15 bini aştı.  

  “Genetiği değiştirilmemiş tohumlar çok değerli”

  Karakılçık ekmeği tüketen sağlık çalışanı Rüya Mercan, “Karakılçık ekmeğiyle tanışalı yaklaşık dört ay oldu. Kızımıza sağlıklı bir ekmek yedirme düşüncesiyle araştırma yaparken keşfettik. Memnuniyetimiz arttıkça da tavsiye etmeye başladık. Şu an çevremdeki herkes bu ekmeği tüketiyor. Piyasada üretilmiş ekmeklerin birçoğu, genetiği değiştirilmiş buğdaylardan üretiliyor.

  Karakilcik bugdayi sofralardaki yerini aldi 1 - yerel haberler - haberton
  Karakılçık buğdayı sofralardaki yerini aldı

  Genetiği değiştirilmemiş tohumlar çok değerli. Keşke mümkün olsa da hepsi aynı buğdaydan üretilse. Şu an insan sağlığı ikinci plana atılmış durumda. Çocukların da önünde obezite gibi bir tehlike var. Karakılçık ekmeği tokluk hissi açısından da çok değerli bizim için. İçi boş olmadığı için tek bir dilimi bile doyum sağlıyor. Kızım özellikle kokusunu çok seviyor. Sadece tek başına dilim olarak bile yiyor. Çok da kolay ulaşıyorum” diye konuştu.

  “Üç ayda üç kilo verdim”

  Halk Ekmek büfelerinden düzenli olarak karakılçık ekmeği alan Müjgan Yolluk, üç aydır bu ekmeği tükettiğini belirerek “Bu ekmeğin daha özlü, daha farklı olduğunu fark ettim. Daha önce un fabrikasında çalışıyordum. Kimya mühendisi arkadaşlar, ağız yoluyla öz alırlardı buğdaylardan. Ben de bu yöntemle ne kadar özlü bir ekmek olduğunu gördüm. Daha sonra internetten araştırdım ve içerisindeki vitaminleri öğrendim. Tiroit hastasıyım ve glütene de duyarlıyım. Üç ay içerisinde çok faydasını gördüm. Hem şişkinliklerim gitti hem de üç ayda üç kilo verdim. Çok mutluyuz ve çevremizdeki herkese de tavsiye ediyoruz. Sonuçta bu, ata buğdayı. Kolay kolay elde edebileceğimiz bir şey değil” dedi.

  Karakilcik bugdayi sofralardaki yerini aldi 2 - yerel haberler - haberton
  Seferihisar’ın gödence köyü’ndeki bir çiftçinin başkan tunç soyer’e emanet ettiği atalık karakılçık buğdayı sofralardaki yerini aldı.

  “Bir ay sonra bile ilk günkü tazeliğini koruyor”

  Günay Türel ise şu ifadeleri kullandı: “Karakılçık tohumu ilk ekildiği an dikkatimi çekti. Bunu nereden bulurum diye araştırdım. Daha sonra Grand Plaza’ya ulaştım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek Fabrikası’nda üretimini yaptığını duydum. Kızımın çölyak yatkınlığı var.  Bu durum bizi karakılçık ekmeğine ulaşmaya yönlendirdi. Normal ekmek iki gün kaldığında küfleniyor. Büyükşehir’in karakılçık ekmeğinde böyle bir sorun yaşamıyorum. Kızımın bir ay hastane süreci oldu. 28 gün sonra eve geldiğimizde buzdolabındaki ekmeğin ilk günkü tazeliğini koruduğunu fark ettim.”

  Vitamin, lif ve protein dolu

  Karakılçık genetiği değiştirilmemiş bir buğday türü. Glüten oranı düşük karakılçık ekmeğinin içinde lif, protein, antioksidan, mineral, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineraller ile A, E, K ve C vitaminleri yer alıyor.

  Karakılçık ekmeği nereden alınır?

  1 kilogramlık karakılçık ekmeği 22 liradan satılıyor. Yurttaşlar Halk Ekmek büfeleri, Grand büfeler ve Halkın Bakkalı’ndan karakılçık ekmeğini temin edebiliyor. İzmir genelinde 84 Halk Ekmek büfesi bulunuyor.
  İzmir içinden kargo kanalıyla karakılçık ekmeğine ulaşmak mümkün. Karakılçık ekmeği için (0 507) 699 57 27 numaralı telefondan sipariş verilebilir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler