TRY - Türk Lirası
EUR
15,3401
USD
13,4502
GBP
18,3536
CNY
2,1187
-2.7 C
Ankara
8.5 C
İstanbul
8.5 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaKaraismailoğlu: Balık ölümlerinin önüne geçeceğiz

  Karaismailoğlu: Balık ölümlerinin önüne geçeceğiz

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bakan Karaismailoğlu Mogan Gölü ile ilgili “Göldeki metan gazı patlamaları ile birlikte koku ve balık ölümlerinin önüne geçeceğiz” dedi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara‘nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü’nde kirliliğe neden olan çamur, bitki kökü ve yosunları temizleme çalışmalarına devam ettiklerini belirtip, “Çalışmalarımızı 9 Haziran 2022’de tamamlayarak başkentlilerimize çok daha temiz, kokusuz ve canlı bir Mogan Gölü bırakacağız. Göldeki metan gazı patlamaları ile birlikte koku ve balık ölümlerinin önüne geçeceğiz” dedi.

  Bakan Karaismailoğlu, Gölbaşı’nda bulunan Mogan Gölü’nde incelemede bulunarak, ‘Dip Çamuru Temizleme Projesi’nde gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi. Karaismailoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile imzaladıkları protokolle Mogan Gölü’nde kirliliğe neden olan çamur, bitki kökü ve yosunları temizleme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Projenin ikinci etap çalışmalarının önemli bir bölümünü geride bıraktık. Çabalarımız sayesinde çamur taramasında yüzde 91’lik ilerleme kaydettik. Aynı şekilde toplanan çamurların sudan arındırılması da yüzde 88 oranında gerçekleşti” diye konuştu. 

  ” Çabalarımız sayesinde çamur taramasında yüzde 91’lik ilerleme kaydettik”

  ‘KOKU VE BALIK ÖLÜMLERİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

  Bakan Karaismailoğlu, 9 Ekim 2020’de başlatılan çalışmalarda bugüne kadar 3 milyon 12 bin metreküpün üzerinde çamur taradıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

  “Gölden alınan sulu çamuru filtrelerle süzerek temiz suyu tekrar göle bırakıyoruz. Böylece 580 bin metreküplük sudan arındırılmış atığı da dönüşüm sahasına seriyoruz. Çalışmalarımızı 9 Haziran 2022’de tamamlayarak başkentlilerimize çok daha temiz, kokusuz ve canlı bir Mogan Gölü bırakacağız. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, göl üzerindeki ekosistemin tekrar canlanmasını sağlayacağız. Bu şekilde göldeki metan gazı patlamaları ile birlikte koku ve balık ölümlerinin önüne geçeceğiz.

  Çalışmalarımız sonrasında canlanacak göl, su canlıları ve kuşların da yaşam alanı olmaya devam edecek. Bu, Mogan Gölü üzerinde yaptığımız 2’nci projemiz. İlk projemizi, 2017-2019 yılları arasında gerçekleştirmiştik. İlk etap temizleme projemizde de 3 milyon metreküplük sulu çamuru tarayıp süzmüştük. Bu şekilde oluşan 125 bin metreküplük bitki kökü ve yosunu da yine aynı şekilde değerlendirmiştik. 2’nci projemiz de tamamlandığında, Mogan Gölü’nde toplamda 6 milyon metreküplük çamuru taramış olacağız.”

  ” Mogan Gölü’nde toplamda 6 milyon metreküplük çamuru taramış olacağız”

  ‘2053 VİZYONUMUZUN EN İDDİALI HEDEFİ’

  Bakan Karaismailoğlu, 2053 hedeflerinin, emisyon oranını sıfıra indirmek olduğunu belirterek, “‘Yeşil Kalkınma Devrimi’, 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefidir. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, tüm bakanlıklarımızla beraber ‘Yeşil Kalkınma Modeli’ni hayata geçirmek için kararlılığımızı sürdüreceğiz. Çevresel fayda oluşturmak, hem bakanlığımızın hem de hükümetlerimizin her zaman öncelikli hedeflerinden olmuştur. Bu amaçla yaptığımız yatırımlarla yıllık toplam 975 milyon ton değerinde karbon emisyon tasarrufu, 20 milyon dolar değerinde kağıt tasarrufu, toplam 780 bin ağaca eşdeğer karbon emisyon tasarrufu sağladık” diye konuştu. 

  Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarının ardından basın mensupları ile tekneye binerek, Mogan Gölü’nde yapılan çalışmaları inceledi.

  ‘MUHALEFETİN KONUŞMALARINA ALDANMAYIN’

  Bakan Karaismailoğlu, Mogan Gölü’ndeki incelemenin ardından önce Gölbaşı Belediyesi’ni ardından AK Parti İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Burada partililer ile bir araya gelen Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin çok büyük işler yaptığını söyledi. Karaismailoğlu, “Siz, muhalefetin veya birilerinin hiçbir iş yapmadan oturdukları yerden keyif yapmak için konuşmalarına aldanmayın. Türkiye çok büyük bir ülke. Dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasına girecek olan Türkiye, alt yapı çalışmalarına hızla devam ediyor” dedi.

  ‘TÜRKSAT 5B UYDUSU PAZAR GÜNÜ FIRLATILACAK’

  Karaismailoğlu ayrıca, Türksat 5B uydusunun pazar günü uzaya fırlatılacağını hatırlatarak, “Haziranda faaliyetlerine başlayan Türksat 5A uydusu sayesinde dünyanın yaklaşık üçte birinde kapsama alanını genişlettik. Özellikle uydu ve TV yayınları konusunda 5A dünyaya uydu hizmeti veriyor. 5B de haberleşme sektöründe önemli hizmetler sağlayacak. Türksat 5B’nin uydu serüvenini başlatacağız. Bir taraftan havalimanı ihaleleri yapıyoruz, bir taraftan uydularımızı fırlatıyoruz. 2053’ün, 2071’in planlarını yapan bir Türkiye var artık” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler