TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKaradeniz'deki korozyon riskine dikkat çekti

Karadeniz’deki korozyon riskine dikkat çekti

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Ustabaş, Gürcistan merkezli depremleri hatırlatıp, Doğu Karadeniz’deki korozyon riskine dikkat çekti.

Kahramanmaraş merkezli depremler ile 12 Şubat’ta Gürcistan’da meydana gelen depremler, Doğu Karadeniz’deki şehirlerde de hissedildi. Depremlerin ardından sel ve heyelanın sıklıkla yaşandığı Rize’de yumuşak zemin, dolgu sahası ve heyelan riskli arazilerde inşa edilen yapıların güvenilirliği gündeme geldi. Rize’de 1960’lı yıllarda büyük taşlarla doldurup, arasına kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alanda, korozyondan etkilenen 25 bin metrekare alan üzerindeki binaların kentsel dönüşüme alındığını hatırlatan uzmanlar, bu dönüşümün tüm Doğu Karadeniz’de yaygınlaştırılmasını istedi.   

Karadenizdeki korozyon riskine dikkat cektis - yerel haberler - haberton
Karadeniz’deki korozyon riskine dikkat çekti

‘GÜRCİSTAN’DA DEPREMLER OLDU, RİZE’DE SALLANDIK’

RTEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Ustabaş, Gürcistan’da meydana gelen depremlerin Rize’de hissedildiğini hatırlatarak “Aslında depremi yaşıyoruz. Gürcistan’daki bir fay hattında sürekli 3.0- 3.5 büyüklüklerinde depremler oldu. Rize’de sallandık, Rizeliye bu mesajlar geliyor. Rize, bir deprem bölgesinde ve deprem olma olasılığı var. Bizim bu yapılarımızı doğru şekilde yapma zorunluluğumuz var. Buraya 2001’de geldiğimde taşıma gücünün çok düşük olduğu yerlerde binalar yapılmıştı. Bu binaların zamanla yattığı söyleniyordu. Şu an orada yeni binalar yapıldı. Bunlar, Rize açısından iyi çalışmalar. Yürütülen kentsel dönüşümler çok iyi. Bu dönüşüm, yaygınlaştırılsın istiyoruz” dedi.

Karadenizdeki korozyon riskine dikkat cektid - yerel haberler - haberton
Recep tayyip erdoğan üniversitesi (rteü) mühendislik ve mimarlık fakültesi öğretim üyesi doç. Dr. İlker ustabaş, gürcistan merkezli depremleri hatırlatıp, doğu karadeniz’deki korozyon riskine dikkat çekti.

‘KOROZYONA UĞRADIĞINDA BETONU ÇATLATIYOR’

Kentteki yapıların en önemli sorununun bodrum ve zemin katlarında neme bağlı olarak gelişen korozyon olduğunu belirten Doç. Dr. Ustabaş, “Karadeniz’de deniz kumunun klorür miktarı düşük. Ancak kullanıldığı zaman standartların altında klor olsa bile nem hareketleri, beton kalitesindeki düşüklüğe bağlı çok hızlı paslanmasına neden oluyor. Rize’de en büyük sıkıntı, özellikle bodrum ve zemin katlarında karşılaştığımız en büyük sorun; donatılardaki korozyon. Donatı, korozyona uğradığında hacmi artıyor ve betonu çatlatıyor” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler