TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanKaradeniz gazını karaya taşıyacak gemi Çanakkale'den geçti

  Karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi Çanakkale’den geçti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bir süre önce açıkladığı, Karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne gitmek üzere Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

  Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküp doğal gazı vatandaşla buluşturmak için hem denizde hem de karada çalışmalar son hızla devam ediyor. Sahada 4 bin 200 personel çalışırken 3’ü sondaj olmak üzere 16 gemi de çalışmalara destek veriyor.

  Geçen hafta, Karadeniz gazını karaya taşıyacak hat için gerekli tüm boruların bu ay Filyos’a inmiş olacağını açıklayan Bakan Dönmez, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra temmuzda boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı vurmuş olacaklarını söyledi.

  Karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi çanakkale'den geçti
  Karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi Çanakkale’den geçti

  İlk olarak sığ kısımlarda boru yerleştirme işlemini yapacak Bahama bayraklı ‘Castoro 10’ isimli deniz dibi boru hattı döşeme gemisi, Ege Denizi’nden saat 11.30’da Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Saat 13.45 sıralarında Çanakkale önlerine ulaşan gemiye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkör ile Sahil Güvenlik Botları eşlik etti. 140 metre uzunluğunda, 10 bin 487 groston ağırlığında ve 30 metre genişliğindeki gemi, denizde kuyu hazırlık işlemleri devam ederken karada da gazın işleneceği Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne gidiyor.

  Enerji ve tabii kaynaklar bakanı fatih dönmez’in bir süre önce açıkladığı, karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi, filyos doğal gaz i̇şleme tesisi'ne gitmek üzere çanakkale boğazı’ndan geçti.
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bir süre önce açıkladığı, Karadeniz gazını karaya taşıyacak gemi, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne gitmek üzere Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

  Danimarka bayraklı 73 metre boyundaki ‘Maersk Tracker’ isimli açık deniz tedarik gemisi tarafından çekilen ve 8 Haziran’da Filyos Limanı’nda olması beklenen ‘Castoro 10’, karaya varış noktasından itibaren yaklaşık 5 kilometre uzunlukta olan sığ kısımda kalan boruların serimi ve montajını yapacak.

  Öte yandan, derin denizde boru serimi yapacak diğer gemi ise temmuz başında Türkiye’de olacak.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler