TRY - Türk Lirası
EUR
20,569
USD
18,823
GBP
23,034
CNY
2,793
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKarabağ Cebrail Dostluk Ormanı'na 44 bin tohum

Karabağ Cebrail Dostluk Ormanı’na 44 bin tohum

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Azerbaycan’da oluşturulacak olan ‘Türkiye -Azerbaycan Karabağ Cebrail Dostluk Ormanı’ için fidan ve tohumlar yola çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı arasında ‘Tarımda Modern Teknolojilerin Paylaşımı ve Tarımsal Eğitim Konusunda İş birliği Niyet Beyanı’ çerçevesinde, Karabağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı’nda yer alan Ormancılık Eylem maddeleri kapsamında, Azerbaycan-Karabağ-Cebrail’de gerçekleşecek orman projesi, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile hayata geçiriliyor.

Karabag cebrail dostluk ormani icin fidanlar yola cikti 1 - yerel haberler - haberton
Karabağ cebrail dostluk ormanı'na 44 bin tohum 1

’44 BİN TOHUM İLE 150 KİLOGRAM TOHUM AZERBAYCAN’A NEFES OLACAK’

OGM tarafından 65,0 hektar alanda kurulacak olan ‘Türkiye -Azerbaycan Dostluk Ormanı’nda   kullanılmak üzere Konya, Eskişehir, Mardin ve Mersin orman fidanlıklarından elder çamı, kızılçam, kara servi, karaçam, sarıçam, fıstıkçamı, Halep çamı, Türk çitlembiği, alıç, ahlat, akçaağaç, dışbudak, akasya, sofora türlerinde 44 bin adet fidan tırlarla yola çıktı. Fidanların yanı sıra yine Konya, Eskişehir, Mardin ve Mersin Orman fidanlıklarından fıstık çamı, sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam, akasya türlerinden 150 kilogram tohum da Azerbaycan’a nefes olmak için yola çıktı. OGM Müdürü Bekir Karacabey, “Karabağ’da yeniden dalgalanan Azerbaycan Bayrağı’nın altında oluşturacağımız orman ile Cebrail yeniden köklerinden hayat bulacak” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler