TRY - Türk Lirası
EUR
16,8514
USD
15,9400
GBP
19,8474
CNY
2,3705
9 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
15.4 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKapalı kapılar ardında

  Kapalı kapılar ardında

  Cengonez
  Cengonezhttps://haberton.com/
  Ben Muhammed. Arkadaşlarım kısaca Cengo, ya da Cengonez derler. Yazı yazmayı, şiir yazmayı, şiir okumayı çok seviyorum. Güzel olan her şeyi çok seviyorum. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde aşçılık okuyorum.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hiç kapalı kapıların ardında ne var diye merak ettiniz mi? Ben çok ettim. En çok merak ettiğim şeylerin başında gelir desem yalan söylemiş olmam.

  Geçmişten günümüze insanlık müthiş mimari yapılar yapmıştır. Eski yapılar benim kalbimde, düşüncemde çok ayrı bir yerde olmuştur. Çünkü eski zamandaki yapılan yapılar günümüzün teknolojisiyle bile yapılamaz gibi geliyor bana göre. Buna belki de en iddialı örnek Mısır piramitleridir. O koca taş blokları o kadar yukarıya hangi sistem ile çıkarmışlardır? (Her bir taş blokun ağırlığı iddialara göre 20 tondur.) O odaların nasıl bir sırrı vardır ki hiçbir elektronik cihaz çalışmaz. Odalarda radyasyon vardır.

  Farklı bir örnek verecek olursak 2 haftada iyileşen bir yara odaların içinde çok kısa sürede iyileşebilmektedir. Firavunun doğum günü ve ölüm günü olmak üzere yılda iki defa odaya güneş ışıkları girmektedir. Konumuz bu değil aslında. Sadece eski yapıların harikalığından bahsetmek istedim. Gelelim asıl konumuza.

  Okul gezisinde veya tur gezisinde illaki bir tarihi yapı görmüşsünüzdür. Bu bir kilise olabilir, bir cami olabilir, müzeye çevrilmiş herhangi bir yapı da olabilir. Gittiğiniz zaman her şeye dikkatlice bakıp incelersiniz. Sonra kapalı bir kapı görürsünüz. Açmanıza izin yoktur. Hiç o kapının ardında ne var diye merak ettiniz mi? Bu kadar yer açıkken burası neden kapalı diye merak ettiniz mi? Bir ışığın içeriye sızabileceği kadar açık bir kenarından göz ucuyla içeride ne var acaba diye bakmaya çalıştınız mı? Sizi bilmem ama ben bu dediklerimin hepsini yaptım. Çok merak ettim kapalı kapıların ardında ne var diye. Acaba neden kapalı diye çok merak ettim. Yoksa gizli şeyler mi var acaba, ondan dolayı mı kapalı diye çok merak ettim.

  Bu yazıyı yazarken bile merak ediyorum acaba o kapının ardında ne var diye. Belki gizli bir geçit, belki gizli bir hazine, belki de hiç görmek istemeyeceğimiz şeyler. Ama ne olursa olsun o kapıların ardında ne var diye merak etmekten asla vazgeçmeyelim. Gün gelir o kapıyı biz açarız. Gün gelir o kapalı kapılar bize yeni bilgiler sunar. Belki de en önemlisi o kapıların ardında bulunmak istenen şeyler vardır. Bir sır vardır belki de.

  Tarih bilinmezlerle doludur sözü bir kez daha doğru çıkıyor. Kapalı kapıların ardında ne olduğu, tarihin bilinmezlerle dolu olduğu gibi bilinmiyor. Merak etmekten, okumaktan araştırmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Belki de hayal kurmalıyız öğrenmek için. Çok hayal kurmalıyız. Para ile değil  sonuçta  hayal kurmak. Zira hayal kurarken malzemeden çalmayacağız. Hayal kurarken malzemeden çalıp hırsızlık yapmayacağız.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler