18.8 C
Ankara
14.1 C
İstanbul
20.6 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriKanser hastaları Sinovac aşısını güvenle kullanabilir

  Kanser hastaları Sinovac aşısını güvenle kullanabilir

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Prof. Dr. Timuçin Çil, “Kanser hastaları Sinovac aşısını güvenle kullanabilir. Türkiye’de uygulanan ve ölü aşı olan Sinovac aşısı kanser hastalarında risk oluşturmuyor.” açıklamasını yaptı.

  Prof. Dr. Çil, kanser hastaları için uygun bir aşılama yöntemi midir? Çok uygun bir aşılama yöntemi olduğunu biliyoruz. Şu anda Amerikan Kanser Derneği, Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türkiye’deki Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin aşılamayı net olarak öneriyor” dedi. 

  KANSER HASTALARI 3 GRUBA AYRILDI

  Kanser hastalarını belli gruplara ayırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Timuçin Çil, “Birinci grubumuz takipte olan hastalarımız. Şu anda aktif hiçbir tedavi almıyorlar. Sadece takip sürecindeler. O hastaların aşı sıraları geldiğinde hemen mutlaka aşılanması gerekiyor. İkinci grup hastamız, aktif tedavi alan hastalar.

  Kanser hastaları sinovac aşısını güvenle kullanabilir
  Kanser hastaları Sinovac aşısını güvenle kullanabilir

  Cerrahi, kemoterapi, immünoterapi, radyoterapi gibi tedavi seçenekleri uygulanıyor. Bunların da aşılanması gerekiyor ama kemoterapi gibi immün sistemi baskılandığı dönemde o hastayı takip eden tıbbi onkologdan görüş alarak aşılanmasının yapılması gerekiyor.

  Yeni tanı almış hiçbir tedavi başlamamış hastalarda ise aşı sırası gelmişse hemen aşılama yapılıp ondan sonra sistemik tedavilerin ya da diğer tedavi seçeneklerinin uygulanması gerekiyor. Aşı sırası gelmemişse tedaviler başlanacak, tedavi süreci içerisinde aşılamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  AĞIR KEMOTERAPİ ALAN HASTALARDA AŞILAMA YÖNTEMİ

  Şu anda Türkiye’de uygulanmaya başlanan bir ölü aşı olan, Çin’den gelen Sinovac aşısının kanser hastalarında güvenle kullanılabileceğini dile getiren Prof. Dr. Çil şöyle konuştu: 

  “Sadece immün sisteminin baskılandığı dönemde kemoterapi uygulanan özellikle de ağır kemoterapi protokolleri alan hastalarda kan değerlerinin özellikle normale geldiği dönemde aşının yapılması daha uygulanabilecek bir yöntem gibi ama Sinovac aşısı çok güvenli bir şekilde uygulanabilir.” 

  KANSER HASTASI SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANDI 

  Aşılamanın Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sıralama yöntemi ile devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Çil, “İlk başta sağlık çalışanlarıydı sonra 90 yaş, 85 yaş ve sıralamanın kanser hastalarına doğru geldiğini görüyoruz. Şu anda sağlık çalışanı olup kanser olan takip ettiğimiz hekim, hemşire ve diğer sağlık personelleri var. Onların aşılamasını yaptırttık. Şimdi 85 yaş üzerindeki kanser tanısı olan hastalarımızın aşılanması yapılıyor.

  Yaş azaldığı sürece bu hastalarımızın aşılanmasına devam edeceğiz. Dünya Sağlık Örgütü aşıların hepsinin aynı tip olmasını öneriyor. Yani bir Biontech ve Pfizer’ın geliştirdiği bir mRNA aşısı uygulanmışsa yine o aşı, Sinovac gibi bir ölü aşı uygulanmışsa yine bir ölü aşı uygulanmasını öneriyor. Dolayısıyla daha çok bunu kullanmamız gerekiyor” diye konuştu. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler