TRY - Türk Lirası
EUR
18,2211
USD
18,5466
GBP
20,6888
CNY
2,6139
22.9 C
Ankara
26 C
İstanbul
28.6 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKangal Termik Santrali işçilerinden grev kararı

Kangal Termik Santrali işçilerinden grev kararı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sivas’ta elektrik üretimi yapılan Kangal Termik Santrali işçileri zam talebine olumlu yanıt alamayınca grev kararı aldı.

Kangal’da 1989’da üretime başlayan, 2013’te de özelleştirme kararı ile bir şirkete devrilen Kangal Termik Santrali’nde, 460 işçi grev kararı aldı. Zam talebinde bulunan işçiler, işverenden olumlu karşılık alamayınca dün akşam saatlerinde iş bıraktı. Karar sonrası jandarma ekipleri, santral önünde güvenlik önlemi aldı.

Kangal Belediye Başkanı Ahmet Kürşat Apaydın, işçileri ziyaret ederek yanında olduklarını söyledi. Santral yetkilileri ile de görüşen Apaydın, olumlu sonuç alamadıklarını belirterek, “Haklı mücadelemizde bir sonuç alamayacağımızı gördük. Buradaki müdürlerin elinden bir şey gelmiyor. Konya’ya gidip, üst düzey yetkililerle görüşeceğiz. İnşallah görüşmelerimizde olumlu sonuç alırız” dedi. 

Kangal termik santrali iscilerinden grev karari 1 - yerel haberler - haberton
Sivas’ta elektrik üretimi yapılan kangal termik santrali işçileri zam talebine olumlu yanıt alamayınca grev kararı aldı.

‘EN ÖNEMLİ ENERJİ KAYNAKLARINDAN BİRİDİR’

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Sivas Şube Sekreteri Harun Çelik ise “Bizim beklentimiz, bu oluşan sıkıntılı sürecin işçimizin lehine gerçekleşmesidir. Buradaki santral, ülkemizin en önemli enerji kaynaklarından biridir. Enerji de en önemli sektörlerden biridir. Burası da yerli kömürle üretim yapan ender işletmelerden biridir. Buradaki sıkıntının aşılması gerekmektedir Bu işi çözecek kişiler de işveren ve yetkilerdir. Bizim burada yapmamız gereken sendika ve işverenin ortak noktada buluşturmak. İşçilerimizin maddi, manevi beklentilerinin karşılanması gerekiyor. Şu an işveren işletmeyi durdurdu. Bu süreci istemedik, işçilerimiz de istemedi. Ücretlerin yetersizliği nedeniyle bu durum oluştu” diye konuştu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler