TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKan bağışında grafik pandemi öncesine dönüyor

  Kan bağışında grafik pandemi öncesine dönüyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Ertop, koronavirüs salgını nedeniyle azalan kan bağışının son aylarda artmaya başladığını söyledi.

  Bağış grafiğindeki artışın salgının başladığı 2019 yılını henüz yakalayamadığını anlatan Dr. Ertop, bölgelerinde günlük 400- 500 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Dr. Ertop, 2022 yılı ocak ve nisan ayları arasında 43 bin ünite kan bağışı yapıldığını söyledi.

  Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Ertop, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar dışarı çıkmayınca, kan bağışında da azalma yaşandığını, bağış grafiğinin 2022 yılının ilk aylarından itibaren artışa geçtiğini belirtti. Yaşanan artışın salgın öncesi günlerine henüz dönmediğini belirten Dr. Ertop, “Bölgemizde günde 400- 500 ünite kana ihtiyaç duyuluyor.

  Kan bagisinda grafik pandemi oncesine donuyor 1 - yerel haberler - haberton
  Kan bağışında grafik pandemi öncesine dönüyor

  Henüz istediğimiz bağış grafiğine ulaşamadık fakat dört ay içinde 43 bin ünite kan bağışı topladık ve tamamını hastanelerimize ulaştırdık. Bu süreçte hasta yakınlarından da destek aldık. Çünkü mevcut bağışlarımız tam anlamıyla talebi karşılamıyordu. Bundan sonraki süreçte kendi bağışlarımız üzerinden ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğiz. Pandeminin etkileri azaldıkça bağışlarımızda da artış yaşanıyor” dedi.

  ‘KANIN TEK KAYNAĞI İNSAN’

  Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi olarak bölgedeki 56 hastanenin kan ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Dr. Ertop, “Soğuk ve sıcaklarda bağışlarımız düşüyor. Pandemi etkilerinin azaldığını hissediyoruz. İklimsel nedenlerden düşüşler de yaşanabilir. İnsanlardan hayat kurtarmak adına 20 dakikalarını bize ayırmalarını istiyoruz. Bu kanları bekleyen anneler, çocuklar, hastalar var. Kan, fabrikada üretebilen veya üretimi yapılabilen bir ürün değil. Kanın tek kaynağı insan. O nedenle insanlarımızın kan bağışına duyarlı olmalarını ve çok kısa sürelerini bizlere ayırarak kan bağışlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

  Bölge kan merkezinin kan stoklama kapasitesinin de yüksek olduğunu hatırlatan Dr. Ertop, “6 binde, 7 binde stoklarımız. Bu rakamların uzağındayız şimdi. Daha düşük stoklarla devam ediyoruz. Sirkülasyonu sağlayabilmemiz için bu stokları canlı, diri ve yüksek tutmamız gerekiyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler