TRY - Türk Lirası
EUR
20,780
USD
19,052
GBP
23,485
CNY
2,790
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıKalıcı konutların hızlıca yapılması gerekir

Kalıcı konutların hızlıca yapılması gerekir

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, 11 ili etkileyen deprem felaketinin farklı şehirlere göçe neden olmasına dikkat çekerek “Bölgede yaşamın yeniden normale dönmesi için güvenli yerlerde kalıcı konutların hızlıca yapılması ve bölgenin Kalkınmada Öncelikli 6’ncı Bölge konumuna getirilmesi gerekir” dedi.

Kahramanmaraş merkezli iki depremin tüm ülkede büyük üzüntü yarattığını belirten Çevikel, “Acımız çok büyük. İlk etapta hepimizin önceliği kurtarabildiğimiz kadar insanımızı göçük altından çıkarmak ve felaketten kurtulanların hayatlarını sürdürmelerini sağlamak oldu. Bunun için hepimiz seferber olduk. Şimdi vatandaşlarımızın kendi topraklarında hayatlarını sürdürebilmesi için insani yardımların yanı sıra oradaki ekonomik hayatın zaman geçirmeden yeniden oluşturulması için çalışılmalı” diye konuştu.

Depremden etkilenen Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi illerin sanayide güçlü, büyük oranda ihracat yapan ve istihdam yaratan kentler olduğuna dikkat çeken Çevikel, “Aynı zamanda Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki birçok sanayi kuruluşu da bu illerden ürün tedarik ediyor. Yani ülke ekonomisi ve ihracatı için stratejik önem taşıyorlar. Konutlardaki yıkımın aksine buralardaki sanayi tesislerinde elektrik, su, doğalgaz gibi alt yapı sorunlarının dışında bir hasar yaşanmadı.

Ancak göç nedeniyle bölgedeki firmaların istihdamla ilgili büyük sorunları olacak. Bu sebeple göçün bir şekilde önlenmesi lazım. Aksi takdirde; zaten bizim bölgelerde kalifiye eleman eksiği olduğu için gelenler bir daha da geri dönmeyecektir. Bu bilhassa depremle sarsılan stratejik illerimizin geleceği için son derece önemli bir durum” ifadelerini kullandı.

“YATIRIM TEŞVİK EDİLSİN”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyeti ile kalıcı konut kampanyası için Adıyaman’a gittiklerini belirten Çevikel, “Belli bir süre bu illerdeki sanayicilerden ve çalışanlardan kesilen vergi ve primlerin kendilerine verilerek, bölgenin çalışan ve işveren açısından cazip ve avantajı hale getirilmesi gerekiyor. İşletmelerin yeniden açılması, depremzedeler adına hayatı yeniden normalleşmesini kolaylaştıracağı gibi yaşadıkları travmanın etkisini de azaltacaktır. Gerekirse depremden etkilenen illerde kamu ve özel sektör adına yeni birtakım yatırımlar yapılmalı. Orada yatırım yapacak işveren ve sanayiciler gerek Kredi Garanti Fonu (KGF) gerekse kamu bankalarından çektikleri kredilerde daha düşük faizle yararlandırılmalı” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler