TRY - Türk Lirası
EUR
18,2496
USD
17,9597
GBP
21,6500
CNY
2,6515
18.6 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadınlar eşit ve özgür yaşayacak!

  Kadınlar eşit ve özgür yaşayacak!

  Özge Demir
  Özge Demirhttps://haberton.com/
  Özge Demir, 1988 Erzincan Doğumlu, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,iktisat bölümü mezunu. Türkiye Değişim Partisi Kadın Kolları MYK üyesi ve Yerel Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. Gemlik Basın köşe yazarı. Nisa Haber Köşe Yazarı. Gemlik Basın TV Perspektif programı moderatörü. "Bu Memleketin Kadınları" kitabının yazarı . Bursa Kadın Meclisi üyesi, Kadın hakları aktivisti.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sen bu yazıyı okurken bile bir kadın bir erkek tarafından öldürüldü ya da birazdan öldürülecek. Hala her olayda sapığını koruyan mazeretler oluşturmaya devam ediyoruz. Fakat bunu değiştirmek bizim elimizde; Kadınlar eşit ve özgür yaşayacak!

  Ankara’da bir yolcuya tecavüz eden şoför savunmasında, “Bir kadın gece 11’de neden tek başına otobüse biner?” diye sordu. Maalesef toplum olarak mağdurla değil tecavüzcü ile empati kuruyoruz. “Gece o saatte sokakta ne işi vardı ?”, “O da öyle giyinmeseymiş!”, “Tek başına otobüse niye binmiş.” gibi söylemlerle kadın cinayetlerini nedenselleştiriyoruz.

  Biz neden kadın cinayetleri diye bas bas bağırıyoruz? Kadınları erkeklerden daha değerli gördüğümüz için mi ? Yoksa kadınlar, erkekler tarafından daha değersiz görüldüğü için mi ? Cinayeti işleyenlerin kadın cinayetlerini aklayan sebepleri var. Aldatmak, açık giyinmek, bakire olmamak, ayrılmak istemek, boşanmak istemek gibi…

  Hepimiz bu nedenleri toplum olarak kabullendik. Ne mi gerekli? Eğitim! Bir kadın kocasını, sevgilisini, X erkeği şiddet yüzünden bir kez şikayet ediyorsa o adamlar için o hasta zihniyetler için rehabilitasyon merkezleri kurulmalı.

  Eşine yada herhangi bir kadına şiddet uygulayan her erkek bu merkezlerde tedavi edilmeli. Önce insan olmayı öğrenmeli. Evet tecavüzü, cinayeti ve şiddeti şu an tam olarak yok edemeyiz fakat kadının özgürleştiği, söz sahibi olduğu, güçlü olduğu bir Dünya’da bunu minimum seviyeye indirebiliriz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler