TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaPolitikaCHP HaberleriKadınlar eşit işe eşit ücret almalı

Kadınlar eşit işe eşit ücret almalı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, ”Aynı işi yapan kadın ve erkek arasındaki maaş farkı en az yüzde 20. Kadınlar eşit işe eşit ücret almalı ve kayıt dışı istihdamın önüne geçilmelidir” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Kadınların yaşamın her alanında var olması, güçlenmesi ve istihdamda fırsat eşitliğinin sağlanması için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak bütüncül politikalar hayata geçirilmelidir” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, yarın Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunacağı kadın kollarının istihdama ilişkin çalışmaları hakkında yazılı açıklama yaptı. Nazlıaka, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kadınların, ev içi işlere erkeklere kıyasla 5 kat fazla zaman ve emek ayırdıklarını belirterek, “Bu gidişata bir dur demek için, ülkemizin en can yakıcı sorunlarından biri olan işsizliğe odaklandık.

Kadınlar eşit işe eşit ücret almalı
Kadınlar eşit işe eşit ücret almalı

Kadın istihdamını artırmaya ilişkin yol haritamızı hazırladık. Türkiye’de kadının istihdamdaki yerini, kayıt dışı istihdamla mücadeleyi, sağlık ve sosyal haklar temelinde kadını güçlendirmeyi ele aldık. Türkiye, OECD ülkeleri içinde en düşük kadın istihdamı oranına sahip olan ülke konumunda. Kadınların geleneksel roller içine hapsedildiği ve istihdamın dışına itildiği bir gerçek. Aynı işi yapan kadın ve erkek arasındaki maaş farkı en az yüzde 20. Türkiye’de kadınlar kayıt dışılıkla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Çalışma hayatının içindeki her 10 kadından 3’ü kayıt dışı çalışıyor” dedi.

‘AYRIMCILIK ORTADAN KALKMALI’

Nazlıaka, kadın istihdamına ilişkin temel sorunun toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Kadınlar eşit işe eşit ücret almalı ve kayıt dışı istihdamın önüne geçilmelidir. Kadınların yaşamın her alanında var olması, güçlenmesi ve istihdamda fırsat eşitliğinin sağlanması için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak bütüncül politikalar hayata geçirilmelidir. Kadınlar için esnek, güvencesiz, ikame edilebilir işler değil, tam zamanlı, güvenceli işler yaratılmalıdır.

Kadınların çalışma hayatına daha fazla katılması için kreş, yaşlı bakımevleri, engelli merkezleri, otizm ve Alzheimer konukevleri, gibi olanaklar sağlanmalıdır. Böylece kadınların üzerindeki bakım yükü azaltılmalıdır. Ücretsiz, 24 saat hizmet veren kreşler açılmalıdır. Kadınlara kendini güvende hissedeceği nitelikte yerel hizmetler verilmelidir. Cinsiyete yönelik ayrımcılığın ortadan kalkması için, eğitim çağına gelen her çocuğa toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmelidir”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler