TRY - Türk Lirası
EUR
19,582
USD
18,642
GBP
22,754
CNY
2,673
8 Aralık 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıKadınlar birlikte üretip kazanıyor

Kadınlar birlikte üretip kazanıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, güç birliği yaparak kooperatifleşen kadınlar, yöreye özgü ürünleri birlikte üretip kazanıyor.

Karabağlar ilçesinin kırsal mahallesi 850 metre rakımlı Kavacık’ın köylü kadınları, el ele vererek kooperatifleşti. Yörenin coğrafi işaretli ünlü Kavacık üzümünden çeşitli ürünler yaptı. 5 yıl önce 7 kurucu kadının bir araya gelmesiyle kurulan kooperatifteki üye sayısı, bugün 27’ye ulaştı. Kadınlar yörenin ünlü üzümünden pekmez, sirke, lokum ve bisküvi arası lokum gibi çeşitli ürünler üretip zincir marketlere satmaya başladı. Yapılan birliktelik kadınların sosyal anlamda güvenini artırdı. Ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlar, daha mutlu oldu.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, güç birliği yaparak kooperatifleşen kadınlar, yöreye özgü ürünleri birlikte üretip kazanıyor.

Kadınlara öncülük eden kooperatif başkanı evli ve 1 çocuk annesi Nurten Özkan (48), “Tüketici güzel şeyler yesin ve katkısız olsun amacımız bu. Bunu da burada yetişen ürünlerden yapıyoruz, başka yerden almıyoruz. Önemli olan buradaki üreticinin kazanması. Yaptığı toprak işini zevkle kazanarak yapsın istiyoruz. Kooperatif sayesinde köyümüzde çok güzel gelişmeler oldu. Kadınlar söz sahibi oldu evinde. Beraber çalışıp beraber tüketiyorlar” dedi. 

Evli ve 3 çocuk annesi Vildan Doğan (48) ise “Kooperatife katıldıktan sonra kendime olan güvenim arttı” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler