TRY - Türk Lirası
EUR
14,0637
USD
12,4253
GBP
16,5785
CNY
1,9436
10.9 C
Ankara
12.7 C
İstanbul
18 C
İzmir
27 Kasım 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadının şiddete çaresi kendisi olmalı

  Kadının şiddete çaresi kendisi olmalı

  Avatar of esra doyuk
  Esra Doyukhttps://haberton.com/
  Esra Doyuk, Gelecek Tasarım Uzmanı. Uzun yıllar kadın çalışmalarına gönüllü destek vermiştir. Kendi işini kurmak veya daha ileriye taşımak isteyen kadınların kendilerinin ve işlerinin geleceğini tasarlamalarına, satış ve pazarlamayı öğrenmelerine programları ile destek veriyor. Böylece kadınların daha özgür ve başarılı olmalarını sağlıyor. Londra’da yaşayan Esra Doyuk dünyanın her yerinden kadınlarla uzun zamandır online olarak çalışıyor. Özellikle kadınlarda ki negatif para algısı üzerine programları var.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadının şiddete çaresi kendisi olmalı! Kadına yönelik şiddet, kadınların fiziksel ve psikolojik olarak zorlanması, tehdit edilmesi, özgürlüklerinin engellenmesi ve acı çektirilmeleridir.

  Toplumun kadını, aciz, zayıf, güçsüz olarak eğitmesi ve göstermesi  bunun karşılığında erkeği gücün ve başarının simgesi haline getirilmesi kadının şiddete maruz kalmasının en temel sebebidir. Öyleki, bu sebep kadının kadına şiddetine bile neden olmakta.

  Daha dünyaya gelmeden bile cinsiyetlerinden ötürü istenmeyen kadınlar, küçük yaşlardan itibaren erkeklerden farklı yönlerinin güçsüzlük olarak öğretilmesi ile büyürler. Duygusal olmak, sezgisel olmak, şefkatli olmak vb. özellikleri filmlerde, romanlarda, topluma mal olmuş rol modellerin davranışlarında hep zayıflık olarak sunulmuş.

  Etrafı bu duygu, düşünce ve inanç kalıpları ile çevrili kadın, bilinçaltında öğrenilmiş çaresizlik olarak kazınan bu durumu kendine biçilmiş bu rolleri istemeden almakta.

  Farkındalığı arttığı, yanlışların farkına vardığı, kendisini ve sistemin ona yaptığını anlamaya başladığında ise çok büyük engellerle karşılaşmakta.

  Çoğu kadın bu noktadan sonra hayatta  kalabilme iç güdüsüyle sistemin, ailenin, bir erkeğin veya bir kurumun kölesi haline gelmekte.

  Köleliği reddedip,  güçlü yanlarının farkına varanları ise bambaşka bir hayat beklemekte.

  Kadının hak ettiği insani değeri bulabilmesi için her ne kadar toplumsal düzeyde, kültürel öğelerden yasalara kadar, düzenleme önemli olsa da, aslında en önemli değişimi her bir kadının KENDİSİ gerçekleştirebilir.

  Peki nasıl?

  Öncelikle istemediği ne varsa ondan vazgeçememesinin ardındaki korkuları bularak ve dönüştürerek işe başlayabilir.

  Kadının şiddete çaresi kendisi olmalı
  Kadının şiddete çaresi kendisi olmalı

  Bir kadının bir erkeğin şiddetine maruz kalmasının ardında bir çok korku var mesela.

  Maddi olarak kazanamayacağını, çocuklarına, kendine bakamayacağını ve sokaklarda perişan olacağını düşünen bir kadın şiddeti çok çabuk sineye çekebilir. 

  Veya, toplumun bir kadını ancak bir erkek olursa saygın görmesi ve göstermesi, varlığını ispatlamak, toplumda kabul görmek ve saygınlık kazanmak için kadının şiddete ses çıkarmamasına neden olabiliyor.

  Korkularını çözen bir kadının, sonrasında ne istediğinin net tanımını yapıp, o doğrultuda adım atması çıktığı yolda kararlılığını pekiştirecektir.

  Yolunu çizip ilerlerken gerektiğinde yardım almayı normal görmeli, böylece işi daha da kolaylaşacaktır.

  Başardığı noktada ise başka kadınlara rol model olması, yaptıklarının değerini  etki ettiği tüm kadınlar için katlayacaktır.

  Nice kadını şiddetle mücalesinde önce kendisinden başlaması dileğiyle.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler