TRY - Türk Lirası
EUR
13,7615
USD
12,1886
GBP
16,2620
CNY
1,9075
11.6 C
Ankara
14.7 C
İstanbul
16.6 C
İzmir
26 Kasım 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKadına yöneltilen şiddet geleceğe yöneltilen şiddettir

  Kadına yöneltilen şiddet geleceğe yöneltilen şiddettir

  Avatar of tuğba aydın
  Tuğba Aydınhttps://haberton.com/
  Tuğba Aydın, Lise ve Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi alanında tamamladı. Şuan Çocuk Gelişimi alanında tezli yüksek lisans yapıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadına yöneltilen şiddet geleceğe yöneltilen şiddettir! Kadın…Tek bir kelimede okunur ancak içinde birçok anlam gizler.

  Kadın taşır. Taşıdıkları hem yüreğindedir hem de sırtında. Yüreğinde taşıdıkları o kadar fazladır ki taşar sırtında yük olur. Kadın dünyaları sığdırır kalbine, tüm benliğine ama kadın sığdırılamaz yeryüzüne…

  Geçmişten günümüze her yıl binlerce kadın şiddete maruz kalıyor. ‘Şiddet’ denilince akıllara yalnızca fiziksel olan ‘dayak’ geliyor. Ancak şiddeti tek bir boyutta ele alamayız. Binlerce kadın hem fiziksel hem psikolojik hem cinsel hem de duygusal şiddete, ihmal ve istismara maruz kalıyor!

  Aslında kadınlar için dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren engeller başlar. Bu durumu en iyi tasvir edecek cümle ise de şudur:

  Bir sessizlik hâkim olduğunda ortamda hemen ‘Kız çocuğu doğdu.’ Diyen birileri mutlaka olur. Sözlerin anlamı derin düşünülmek istendiğinde. Peki bu kadar mıdır? Elbette hayır!

  Cahiliye döneminde diri diri gömülen kız çocukları, ‘kadın insan mıdır?’ diye sorgulayan orta çağ ülkeleri, 21. Yüzyılda hala okula bile gönderilmeyen kız çocukları, saçı uzun aklı kısa (!) nidaları, kadın başına nereye gidiyorsun cümleleri, elinin hamuruyla er işine karışma inanışları…

  Bilim ilerliyor, uzayda keşifler sürüyor ancak bir kadın rahat bir şekilde bırakın gece dışarıya çıkmayı, gündüz gözüyle bile tehlikelerden uzak değildir. Konu kadın olduğunda bilime, eğitime, medeniyete set çekiliyor, gözlere perdeler iniyor.

  Kadına yöneltilen şiddet geleceğe yöneltilen şiddettir!
  Kadına yöneltilen şiddet geleceğe yöneltilen şiddettir!

  Kadın toplumdur, kadın gelecektir. Kadına uygulanan her türlü şiddet geleceği yakmaktır. Kadın kız çocuğudur, kadın iş kadınıdır, kadın eştir, kadın annedir, kadın anneannedir, kadın babaannedir, kadın gelecektir, geleceği önce karnında taşır sonra kalbinde. Şimdi ise kadına yüklenen tüm unvanları kaldırıp bakalım. Evet, kadın insandır. Şiddetin ise cinsiyeti yoktur. Şiddetin her türlüsüne dur diyoruz!

  Çocuğa, kadına, erkeğe, temelde ‘İNSAN’a yöneltilen fiziksel, psikolojik, duygusal, cinsel şiddete, ihmal ve istismara hayır!

  Haydi sen de şiddetin her türlüsüne dur de! Farkında olalım, fark yaratalım…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler