TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamKadıköy'de mücevher firması vurgunu

  Kadıköy’de mücevher firması vurgunu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kadıköy’de mücevher firması yetkililerinin, Türkiye genelinde 110 bin kişiyi, 250 milyon lira dolandırıp kayıplara karıştığı iddia edildi. Firmanın şubelerinde haciz işlemi başlatıldı. Mağaza önünde toplanan mağdurlar dolandırıldıklarını belirtirken, yaşanan gerginlik cep telefonu kamerasına yansıdı.

  Yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek, yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan dolandırıcılık sisteminin son adresi bir mücevher firması oldu. Kadıköy’de bir mücevher firması yetkilileri, oluşturdukları sistem ile iddiaya göre; Türkiye genelinde yaklaşık 110 bin kişiyi 250 milyon lira dolandırarak kayıplara karıştı. Şirket yetkililerinin oluşturdukları sistem ile yatırımcılara değerli olduğu iddia edilen taşlar satarak, bu taşları alan yatırımcılara bir süreliğine haftalık ve yıllık getiri sağladı.

  Kadikoyde mucevher firmasi vurgunu 1 - yaşam - haberton
  Kadıköy’de mücevher firması vurgunu

  Sisteme dahil olan vatandaşlar ise durumu yakınlarına da bildirerek daha fazla kişiyi dahil etti. Şirket yetkililerinin merkezi İstanbul olmak üzere, Yalova, İzmit, Antalya ve Trabzon’da işletme açarak, daha fazla güven kazandığı iddia ediliyor. Yaklaşık 1.5 ay önce firma ödemeleri durdururken, şubeler ise art arda kapandı. Davalar nedeniyle, şirketin Kocaeli şubesine haciz işlemi başlatıldı. Şirketin diğer illerde bulunan şubelerinde de haciz işlemi yapıldığı öğrenildi. Daha önce firma yetkilileri ile mağdurlar arasında yaşanan gerginlikler cep telefonu kamerasına yansıdı.

  Mağdurlar şirketin Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bulunan merkezi önüne gelerek seslerini duyurmaya çalıştı.

  “250 MİLYON DOLARLIK BİR VURGUN VAR”

  İsmini vermek istemeyen mağdur, “Bizim yüksek bir meblağda yatırımımız oldu. Bu firma mücevher firması. Yatırdığınız para karşılığında ürün alıyorsunuz. O ürünü de haftalık size yüzde 8 olarak geri ödemesini yapıyorlar. Yaklaşık bir buçuk aydır da herhangi bir ödeme alamıyoruz. Bundan dolayı da biz şikayetçi olduk. Hukuki süreci başlattık. Mağazalarına haciz koydurduk. Yaptığımız şikayetten dolayı 2 kişi de tutuklu. Şu an hukuki sürecin devam etmesi için yapıyoruz. 10 milyonun üzerinde kaybım var. Türkiye genelinde 110  bin mağdur, 250 milyon dolarlık bir vurgun var. Şirket tarafından hala oyalıyorlar, ‘paralarınızı yatıracağız diyorlar’. Ukrayna meşeli bir firma olduğu için yurt dışına kaçtı bütün yöneticileri” diye konuştu. 

  Kadikoyde mucevher firmasi vurgunu 2 - yaşam - haberton
  Kadıköy’de mücevher firması yetkililerinin, Türkiye genelinde 110 bin kişiyi, 250 milyon lira dolandırıp kayıplara karıştığı iddia edildi. Firmanın şubelerinde haciz işlemi başlatıldı.

  “110 BİN CİVARI MAĞDUR VAR”

  Mağdur olduğunu söyleyen Murat Alkan “Mücevher şirketi, bir senedir Türkiye’de. Merkez olarak Bağdat Caddesi’ne, buraya kurmuşlar. İnsanlara mücevher satarak yani altın, pırlanta gibi değerli eşyaları satıp bunları 52 hafta geri ödenecek şekilde eğitimlerden bunları biz öğrendik. Yaklaşık üç ay falan oldu. İnsanlar çok mağdur. Buraya aşağı yukarı bin, 2 bin kişinin olması bekleniyordu. Ne yazık ki, burada 10, 15 beş kişi ancak geldi. Yani insanların çoğu çekiniyor.

  Yani ya böyle bir işine nasıl girdik ya kendi ailelerine, dostlarına, arkadaşlarına böyle bir çekinceleri olduğu için insanlar buraya pek gelmedi. 110 bin mağdur var. Burada kişi getirip, kişiler alışveriş yaptığı zaman ufak bir bonus seviyeniz yükseliyor. Getirdiğiniz kişilerden yüzde 8 para kazanıyorsunuz. Böylece hem kariyer atlıyorsunuz, hem de para kazanıyorsunuz. 52 hafta gelmeden 3 ay içinde tökezledi” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler