37.7 C
Ankara
21.8 C
İstanbul
26 C
İzmir
Perşembe, Mayıs 13, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerModa ve KadınKadayıf dolması nasıl yapılır?

  Kadayıf dolması nasıl yapılır?

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Osmanlı döneminde padişah sofralarının tatlısı olan Erzurum yöresine has kadayıf dolması nasıl yapılır?

  11 ayın sultanı ramazanın gelmesi ile birlikte, kadayıf üretim ve tatlı yapım yerlerinde yoğun çalışma yapılıyor. 

  Erzurum‘da çeyrek asır öncesine kadar evlerde kadınların yaptığı kadayıf dolmasını, mutfaktan çıkarıp yılın 365 günü Türkiye’nin her tarafına satmaya başlayan Muammer Tanhaş, ramazan ayı ile birlikte işlerin kat kat arttığını söyledi.

  Çiğ kadayıfın içine cevizi koyarak dolma gibi sarıyor ve yumurta sarısına batırıyoruz. Sonra tereyağında kızartıyor ve balın içine atıyoruz
  Çiğ kadayıfın içine cevizi koyarak dolma gibi sarıyor ve yumurta sarısına batırıyoruz. Sonra tereyağında kızartıyor ve balın içine atıyoruz

  Tanhaş, enerji verdiği ve tok tuttuğunu söylediği kadayıf dolması tatlısını, Türkiye’nin dört tarafına internet üzerinden sipariş üzerine kargo ile gönderiyor. Ramazanda Erzurum’da bir ay boyunca yaklaşık 10 ton kadayıf tüketildiğini belirten Tanhaş şunları söyledi:

  Kadayıf dolması ramazan ayının olmazsa olmazdır. Erzurum’da iftar çorba, kıyma ve kadayıf dolmasıyla açılır. Zengin, fakir fark etmez kadayıf her evde olur. Erzurumlular kadayıf dolması yemezse kendilerini oruç tutmuş gibi hissetmiyor. Eskiden kadayıf dolması sultanların sofrasında olan bir tatlıydı. Ramazan ayında Erzurum’da her evde yapılıan bir tatlıdır.

  Osmanlı döneminde padişah sofralarının tatlısı olan erzurum yöresine has kadayıf dolması nasıl yapılır?
  Osmanlı döneminde padişah sofralarının tatlısı olan Erzurum yöresine has kadayıf dolması nasıl yapılır?

  Biz bunu evlerin mutfağından çıkararak şerbetini şeklini değiştirip 365 gün boyunca internet üzerinden Türkiye’nin her noktasına yolluyoruz. Ramazanda kadayıf dolması satışları ikiye katlanır. Yapımı da çok kolaydır.

  Kadayıf dolması nasıl yapılır?

  Ramazanin vazgecilmez tatlisi kadayif dolmasi 5710 dhaphoto3 - moda ve kadın - haberton

  Çiğ kadayıfın içine cevizi koyarak dolma gibi sarılıyor ve yumurta sarısına batırıp tereyağında kızartılıyor ve balın içine atılıyor.
  Ya da tencereye bolca sıvı yağ koyuyoruz ve kızdırıyoruz. Kızmış olan yağ içerisine kadayıf dolmalarını atarak her tarafını güzelce kızartıyoruz. Tencereden alır, almaz hemen soğuk olan şerbetin içerisine bırakıyoruz. 3-4 dakika kadar şerbetin içerisinde tutarak servis tabağına alıyoruz. Yapımı çok basit olan tatlımızı afiyetle yiyoruz.

  Çiğ kadayıfın içine cevizi koyarak dolma gibi sarıyor ve yumurta sarısına batırıyoruz. Sonra tereyağında kızartıyor ve balın içine atıyoruz”

  Kadayıf dolması tatlısının ağır olmadığını, insanı rahatsız etmediğini ve damaklarda bıraktığı tatla Türkiye’nin dört bir tarafına kargo ile gönderdiklerini anlatan Tanhaş, kadayıf dolmasının buzdolabına konulmadan 10 gün bekletilebileceğini söyledi. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler