TRY - Türk Lirası
EUR
19,329
USD
18,637
GBP
22,411
CNY
2,598
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYaşamKaçak avcıların vurduğu puhu çifti çiftleşmeye hazırlanıyor

Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti çiftleşmeye hazırlanıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti, uygulanan tedavinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’ndaki yeni yuvada kalacak.

Uçma yetisini kaybeden 2 puhunun üremesi için uygun ortam da hazırlanacak.

Kaçak avcıların 2 yıl önce kanatlarından vurduğu, bu nedenle uçma yetisini kaybeden 2 puhu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Merkezi’nde uygulanan tedavi sonrası Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na getirildi.

Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti çiftleşmeye hazırlanıyor
Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti çiftleşmeye hazırlanıyor

Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü veteriner hekim Aygül Arsun, puhu çiftinin üremesi için bir kısmı kayalık bir kısmı ağaç ve dallarla kaplanmış özel alan tasarlandığını anlattı. Uçamadıkları için 2 puhunun doğada kalamayacağını hatırlatan Arsun, “Kanatlarından vurulmuş halde bulunarak, 2 yıl süren tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştular fakat 2’si de uçamıyor.

Sadece uzun sıçrayışlar yapabiliyor. Bu nedenle doğal ortamlarında avlanmaları ve hayatta kalmaları mümkün değil. Bu nedenle bize gönderildiler. Burada doğal bir yaşam alanı düzenleyerek, üremeleri konusunda uygun bir ortam hazırlayacağız. Kayalık ortamları seviyorlar. Buradaki adaptasyon sürecinin ardından yaşam alanlarına alacağız. Üremelerini sağlayıp, yavru puhu baykuşlarımız olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti, uygulanan tedavinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'ndaki yeni yuvada kalacak.
Kaçak avcıların vurduğu puhu çifti, uygulanan tedavinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’ndaki yeni yuvada kalacak.

Puhuların ortalama ömrünün 20 yıl olduğunu kaydeden veteriner hekim Arsun, “Hazırlayacağımız barınakta, uçamadıkları da göz önünde bulundurularak farklı alternatifler üretilecek. Örneğin; tırmanabilecekleri dal parçaları ile kayalık yüzeyler hazırlayacağız. Antalya’nın doğasında üremelerini planlıyoruz. Belki kendileri uçamıyor ama yavruları uçabilecek. Gerçek doğal yaşamlarında hayatlarını sürdürerek, ormanda özgürce süzülecekler” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler