TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerJames Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

  James Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan 25 Aralık 2021’de Ariane 5 roketiyle fırlatılan ve uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olduğu belirtilen James Webb Uzay Teleskobu hedefi L2 noktasına ulaştı.

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) yapılan açıklamada, Webb’in, yörüngeye girmek üzere fırlatma sonrası son rota düzeltmesini tamamlamak için yerleşik roket iticilerini yaklaşık 5 dakika (297 saniye) ateşlediği ve Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzaklıkta olan L2 noktasına ulaştığı belirtildi. Webb’in, tüm görevi boyunca Dünya ve Güneş’in yerçekimini dengeleyen uzayda bir nokta olan L2 yörüngesinde döneceği ifade edildi. Ayrıca, L2’de Dünya ile aynı doğrultuda Güneş’in yörüngesinde dönmenin, teleskobun araçlarını ‘aşırı’ soğuk tuttuğu ve her an gökyüzünü gözlemlemesi için olanak sağladığı belirtildi.

  James webb uzay teleskobu hedefine ulaştı
  James Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

  “WEBB, EVİNE HOŞ GELDİN”

  Açıklamada NASA Yöneticisi Bill Nelson’un ifadelerine de yer verildi. “Webb, evine hoş geldin” diyen Nelson, “Webb’in bugün L2’ye güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan tüm sıkı çalışmaları için ekibe tebrikler. Evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştık. Ve bu yaz Webb’in evrenle ilgili ilk yeni görüşlerini görmek için sabırsızlanıyorum!” ifadelerini kullandı

  Öte yandan, teleskobun optiklerinin titizlikle hizalanması için mühendislerin ‘karmaşık’ 3 aylık sürece başlayacakları ifade edilirken, Webb’in görevine başlaması için Haziran’a kadar enstrümanlarını kalibre edeceği ve soğumaya devam devam edeceği belirtildi.

  25 ARALIK’TA FRANSIZ GUYANASI’NDAN FIRLATILMIŞTI

  James Webb Uzay Teleskobu Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Ariane 5 roketiyle 25 Aralık 2021’te fırlatılmıştı.

  Fransız guyanası’ndaki avrupa uzay limanı’ndan 25 aralık 2021’de ariane 5 roketiyle fırlatılan ve uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olduğu belirtilen james webb uzay teleskobu hedefi l2 noktasına ulaştı.
  Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan 25 Aralık 2021’de Ariane 5 roketiyle fırlatılan ve uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olduğu belirtilen James Webb Uzay Teleskobu hedefi L2 noktasına ulaştı.

  ESA’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, James Webb Uzay Teleskobu ‘şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük, en güçlü teleskop’ olacak. Uluslararası iş birliğinin bir parçası olarak ESA, Ariane 5 fırlatma aracını kullanarak teleskobu fırlatma hizmetini sağladı. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) arasındaki uluslararası bir ortaklık olan teleskobun, evrenle ilgili soruları yanıtlamak ve astronominin tüm alanlarında çığır açan keşifler yapmak için tasarlandığı ifade edilmişti.

  NASA’dan paylaşılan bilgiler göre, teleskop adını NASA ikinci yöneticisi olan ve Apollo’ya öncülük etmesiyle tanınan James E. Webb’den alıyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler