16 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Cuma, Haziran 25, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİzzeddin el-Kassam kimdir?

  İzzeddin el-Kassam kimdir?

  Son Dakika Haberleri

  Tam adı Muhammed İzzüddîn b. Abdilkādir b. Mustafâ el-Kassam’dır. Suriyenin Lazkiye kasabasının Güneydoğu’sunda bulunan Cebele köyünde doğmuştur.

  Babası, şeriat mahkemesi üyesi ve medresede müderristir. Aynı zamanda kadiri tarikatı mürşidi olarak da tanınmaktadır.

  14 yaşına geldiği zaman kardeşi Fahrettin ile birlikte Kahireye giden Kassam, El-Ezher üniversitesinde eğitim görmüş, bu süreç boyunca Muhamed Abduh gibi yargıç ve bilginlerden faydalanmıştır.

  Eğitiminin ardından Cebele’ye geri dönen Kassam, babasının medresesinde müderris oldu. İtalyanların Libya‘ya saldırısıyla birlikte çeşitli gösteri hareketlerine katıldı ve silahlı örgütlenme için gönüllü asker ve para toplamaya başladı.

  Kassam, gönüllü askerlerle beraber Trablusgarp’a gitmek için beklesede, Balkan harbinin patlaması ve İtalyanlarla anlaşmaya varılması üzerine geri dönmüş ve 1. Dünya savaşının çıkmasıyla birlikte Osmanlı ordusuna katılarak garnizon imamı olarak görev yapmıştır.

  Savaşın ardından Şamı Fransız işgalinden kurtarmak adına halkı örgütleme ve mücadele etmek için Cebaleye geri dönmüştür. Fransızlar Suriyeye yerleştiğinde Ömer El Baytar ile beraber direniş hareketine girişmiş ve ölüm cezasına çarptırılmıştır.

  Bunun üzerine Suriye’yi terk eden Kassam, Filistinin Hayfa kenti yakınlarına yerleşerek öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Burada Yahudilerin Filistini işgaline karşı çıkarak, genç müslümanlar birliğine katılmış ve Filistinli müslüman lideri olan Hacı Emin El-Hüseyni ile tanışmış ancak onun milliyetçi fikirlerine karşı bir fikir birliği sağlayamadığı için işbirliği içerisinde olamamıştır.

  Kassam, Fransız işgaline direnmek için küçük askeri hücreler kurmuş ve bir gerilla savaşı başlatmıştır. El-Kassamın bu hareketleri, Yahudi devleti kurmayı hedefleyen İngiltereyi rahatsız ettiği için, 500 İngiliz askeri tarafından kuşatılarak 1935’de öldürülmüştür.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler