TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİzmir Şehir Hastanesi sağlam kayalar üzerinde

İzmir Şehir Hastanesi sağlam kayalar üzerinde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Bayraklı ilçesindeki İzmir Şehir Hastanesi’nin diri faylar arasında inşa edildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’in bazı bölgeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Karşıyaka’da diri fay olduğuna dair haberler gördüğünü belirten Prof. Dr. Sözbilir, “Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Karşıyaka, Bostanlı ve Mavişehir’den diri fay geçmez. Bu 3 semtin deprem açısından problemi, zemin ve yapı stoku kalitesiyle ilgilidir.

Biz DEU-DAUM merkezi olarak yerleşim yerinden geçen İzmir Fayı, Seferihisar Fayı, Gülbahçe Fayı, Yağcılar Fayı, Gümüldür Fayı, Kemalpaşa Fayı, Dağkızılca Fayı, Tuzla Fayı, Mordoğan Fayı, Güzelhisar Fayı, Bergama Fayı, Tire Fayı, Kiraz Fayı, Dikili Fayı, Yeni Foça Fayı ve Zeytindağ Fayı gibi fayları 1/25 bin ölçekte haritalamasını tamamlamış bulunuyoruz. Bu fayların birçoğunun da kent merkezinden geçen kısımlarını 1/1000 ölçeğinde imar haritaları üzerine aktarmış ve fay sakınımı bandı açısından değerlendirmiş bulunmaktayız” dedi.

‘YEREL ÜNİVERSİTELERDEN YARARLANILMALI’

Izmir sehir hastanesi saglam kayalar uzerindes - yerel haberler - haberton
İzmir şehir hastanesi sağlam kayalar üzerinde

İzmir’in jeoloji ve jeofizik gibi yer bilimleri bölümlerini içeren tek üniversitesi olmalarına rağmen bugüne kadar yerel yönetim ve belediyeler nezdinde kendilerine herhangi başvuru olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, “İzmir’in yerleşime uygunluk anlamında nasıl büyümesi gerektiği konusunda herhangi bir görüş sorulmamıştır. Belediyeler, hangi siyasi görüşe ait olursa olsun; bu tür problemlerin çözümünde öncelikle her türlü veri ve bilgiyi içinde bulunduran yerel üniversitelerden yararlanmalıdır. Bu hem yapılan işlerin tekrar edilmesini önler hem çok daha ucuzdur hem de çok daha hızlı ve doğru sonuçların alınmasına katkıda bulunur. Burada temel amaç, mevcut durum ve yapı stoku ile deprem tehlikesinin yaratacağı riskleri azaltmak olmalıdır” diye konuştu.

‘İzmir Şehir Hastanesi, İZMİR’İN EN SAĞLAM KAYALARI ÜZERİNDE’

Bayraklı’daki Şehir Hastanesi’nin diri faylar arasında inşa edildiği iddiasıyla ilgili Prof. Dr. Sözbilir, “Öncelikle şunu belirtmemde fayda var. ‘Türkiye Diri Fay Haritası’nda çizilmiş bulunan faylardan sadece kırmızı renktekiler diri fay sınıfındadır. Siyah renkliler ise ölü fay sınıfındadır. Dolayısıyla Bayraklı’daki Şehir Hastanesi diri faylar üzerinde kurulmamıştır. Tam tersine İzmir’in en sağlam kayaları üzerindedir. Hastanenin etrafında yapılan deprem konutları da benzer şekilde andezit kayası üzerindedir. Ben bu aşamada deprem konusunda belirli bir bilgi birimine sahip olmayan insanların kendi kişisel görüşlerini basın- yayın yoluyla toplumla paylaşmalarının ciddi anlamda bilgi kirliliği yaratacağını ve toplumu yanlış yönlendireceğini düşünüyorum” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler