TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaYazarlarİyisi mi yabancı dil öğrenelim

İyisi mi yabancı dil öğrenelim

Onur Savaş
Onur Savaşhttps://haberton.com
Onur Savaş, 1982 yılında Yalova doğumlu. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi'nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 2009-2015 yılları arasında Dünyanın çeşitli şehirlerinde maratonlar koştu. 2015 yılında maraton maceralarını ve seyahatlerini anlatan START isimli kitabı yazdı. Bu kitap dışında üç romanı daha bulunmaktadır.

Haftanın Öne Çıkanları

Ülkemizdeki pandemi günlerine ilişkin notlar, futbol ve basketbolda mayıs ayı finalleri, 2. Karabağ savaşı

İçerik Sağlayıcı; Onur Savaş

Gerçekten garip bir ülkede yaşıyoruz. 17 günlük tam kapanmanın ilk haftasını geride bıraktık. Hükümet tam kapanmada içki satışını yasakladı. Bu korona denen meret binlerce kişinin katıldığı lebaleb AKP kongrelerinde bulaşmıyor ama siz marketten iki kutu bira alıp evde içtiğinizde bulaşıyor. Binlerce kişinin katıldığı cenazelerde bulaşmıyor ama siz denizde tek başınıza yüzerken bulaşıyor. Evet denizde yüzen vatandaşa kolluk kuvvetleri ceza yazdı.

Vatandaş az öteyi gösterip ama onlarda yüzüyor deyince kolluk kuvvetleri “onlar turist” diye cevap verdi. Gerçekten traji komik. Daha beterini geçen gün hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamayla geldi. “Yabancı turistin karşılaşacağı her vatandaşı aşılayacağız” dedi. Yani bu ülkede vatandaş olduğunuz için değil yabancı turiste yaranmak için aşılanacaksınız. Galiba ceza yememek için yada yabancı turistler kadar etrafta dolaşmak hakkına sahip olmak için herkes bir yabancı dil öğrenmeli ve turiste yakalanınca turist numarası yapmalı.

Dikkat Başınıza Roket Düşebilir

İyisi mi yabancı dil öğrenelim - roketin önümüzde ki günlerde dünyaya düşmesi bekleniyor.
İyisi mi yabancı dil öğrenelim – Roketin önümüzde ki günlerde dünyaya düşmesi bekleniyor.

Çin‘in uzaya yolladığı roket geçen hafta atmosfer dışına çıkınca kontrolden çıktı ve saatte 27.000 kilometre hızla atmosfer sınırında dolanmaya başladı. Roketin önümüzde ki günlerde dünyaya düşmesi bekleniyor. Roket 30 metre uzunluğunda ve 18 ton ağırlığında. Tahminler roketin Pasifik okyanusuna düşeceği yönünde. Ben yine de aman diyeyim. Cumartesi günü siz yine de bir gözünüzü gökyüzünden ayırmayın.

Finaller Ayı Geldi

Mayıs ayı spor dallarında finaller ayıdır. Euro lig de Anadolu Efes CSK Moskova, Barcelona ve Milano ile Köln de düzenlenecek dörtlü finale kaldı. 2019 finalisti Efes’in Ergin Ataman yönetiminde bu kez kupaya uzanacağına inanıyorum. UEFA kupasında Man United ve Villa Real finale kaldı. Tabiki mazlumun yanındayım yani elli bin nüfuzlu İspanyol Villareal şehrinin takımını destekliyorum.

İyisi mi yabancı dil öğrenelim - uefa kupasında man united ve villa real finale kaldı. Tabiki mazlumun yanındayım yani elli bin nüfuzlu i̇spanyol villareal şehrinin takımını destekliyorum.
İyisi mi yabancı dil öğrenelim – UEFA kupasında Man United ve Villa Real finale kaldı. Tabiki mazlumun yanındayım yani elli bin nüfuzlu İspanyol Villareal şehrinin takımını destekliyorum.

Şampiyonlar liginde ise resmen ters köşe oldum. Ben Real Madrid-Psg finali beklerken onların yerine Man City-Chelsea finale çıktı. Duyduğuma göre 29 Mayısta İstanbuldaki finale 25 bin seyirci de alıncakmış. Ben futbola daima yeni kahramanlar gelmesi gerektiğini düşündüğüm için bu kupayı chelsea menejeri Alman Tuchel’in kazanmasını istiyorum. Bakalım Mayıs ayındaki finallerde neler olacak. Heyecanla bekliyoruz

2.Karabağ Savaşı

Her şey Ermenistan’a ait askeri birliklerin Azerbaycan topraklarına girmesi ve buraları işgal etmeye kalkışmasıyla başladı. Üstün harekat kabiliyetine sahip Azerbaycan ordusu Ermeni birliklerine tokat gibi bir karşılık verdi. Soydaşlarımıza ait SİHA lar yani insansız hava araçları Ermeni tanklarını ve füze sistemlerini perişan etti. Ağır kayıp veren Ermeni birlikleri geri çekilmeye başladı. Ve cephede Azerbaycan ordusunun ilerleyişi başladı.

Azerbaycan topraklarına tecavüz eden Ermeni birliklerini geri püskürttüğü gibi otuz yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilen kendi toprakları içerisinde yer alan Dağlık Karabağ bölgesindeki köyleride yeniden geri aldı. Ermenistan Dağlık Karabağ bölgesini uluslar arası hukuka aykırı olarak işgal etmiş ve buraya askeri yığnak yapmıştı. Ermenistan’ın bu hukuk tanımaz işgalci tutumuna karşı otuz yıldır üç maymunu oynayan batı kardeş Azerbaycan ordusunun cephede ki üstün başarısı sonrası çirkefleşti ve Fransanın cumhurbaşkanı Macron’dan küstahça bir çıkış geldi.

Macron “Türkiyenin cephede Azerbaycan’a yardım ettiğini ve Suriyedeki cihatçı grupların Türkiye vasıtasıyla Azerbaycan ordusuna destek amacıyla gönderildiği” yalanını söyledi. Macron’un ve desteklediği işgalci Ermenistan’ın amacı Türkiye’ye Azerbaycan’da bir cephe daha açtırmak ve Ordumuzun gücünü bölmek. Suriye, Libya ve doğu Akdeniz’de onurlu bir mücadele yürüden ve milletimizin hakkını başarılı şekilde savunan devletimizin gücünü yeni açılacak olan Azerbaycan cephesiyle bölme planı suya düştü. Çünkü Kardeş Azerbaycan ordusu Başta Fransa ve batının kuklası Ermenistan’ın beklemediği bir başarıya ulaştı.

İyisi mi yabancı dil öğrenelim - her şey ermenistan'a ait askeri birliklerin azerbaycan topraklarına girmesi ve buraları işgal etmeye kalkışmasıyla başladı. Üstün harekat kabiliyetine sahip azerbaycan ordusu ermeni birliklerine tokat gibi bir karşılık verdi.
İyisi mi yabancı dil öğrenelim – Her şey Ermenistan’a ait askeri birliklerin Azerbaycan topraklarına girmesi ve buraları işgal etmeye kalkışmasıyla başladı. Üstün harekat kabiliyetine sahip Azerbaycan ordusu Ermeni birliklerine tokat gibi bir karşılık verdi.

Azerbaycan ordusunun bugünkü muharip gücüne ulaşmasında Kod Ergenekon davasında hapishanede vefat eden Kaşif Kozunoğlu ve yıllarca hapis yatan Levent Göktaş ile Engin Alan’ın katkıları yadsınamaz.”Kandırıldık,aziz milletim affetsin” itirafıyla sonuçlanan Ergenekon davaları bu üç kahraman yurttaşımızın hayatını kararttı. Kahramanlar hapisteyken vatan haini Fetöcülere”ne istedilerse verildi” Kozunoğlu ve Göktaş 92 de Alan’sa 94 de Azerbaycan’a gitti ve orduyu eğitip örgütledi. Gündemimize gelecek olursak Bölgede ağbeyliğe soyunan Rusya Moskova’da kurduğu barış masasına Azerbaycan’ı ve Ermenistan’ı oturttu. Ateşkes ilan edildi.

Ancak savaş suçu işleyen Ermenistan ateşkes devam ederken sivil yerleşim yerlerini vurdu ve soydaşlarımızı katletti. Azerbaycan sivil kayıplar vermesine rağmen Ermenistan’a aynı şekilde karşılık vermiyor. Çünkü Ermenistan’ı vurduğu anda iki yüzlü batı dünyasının “soykırımcı Türkler” yaygarasına başlayacağını biliyor. Kardeşlerimiz sadece askeri hedefleri etkisiz hale getiriyor. Batı dünyası destekli bu ateşkes planı şu amaca hizmet ediyor. Batı dünyası Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ı silindir gibi ezip geçeceğini ve otuz yıldır işgal altında olan Dağlık Karabağ bölgesini kurtaracağını görüyor. O yüzden şimdi tam da bu noktada ateşkes ilan edilip Karabağ’ın Ermenistanda kalmasını sağlamaya çalışıyor.

Kişisel görüşüm; Azerbaycan Ermenistan tarafına hizmet eden tek taraflı bu ateşkes tuzağına düşmemeli ve ordu hazır hızını almışken karabağ’ı da işgalden kurtarmalıdır. Böyle yapması durumunda ben Rusyanın Ermeni ordusuna destek verme ihtimalini görmüyorum. Çünkü Rusya’nın Türkiye ile olan askeri ve ekonomik diyaloğunu riske atacağını sanmıyorum. Ancak Rusya Azerbaycan’a rest niteliğindeki son bir hamlesi oldu. Oda şu. Rus donanması Hazar denizinde bir tatbikat yaptı. Hazar debizinde kıta sahanlığı henüz belirlenmemiş.

Deniz sınırları belirlenmemiş bir bölge. Rusya Azerbaycan’a ” Bak sen Hazardan doğalgaz çıkartıyorsun. Senin payından bende isteyebilirim” demeye getiriyor. Anlayacağınız kardeş ülke Azerbaycan topraklarında çok oyunculu bir satranç oynanıyor. Dikkatli ve stratejik adımlar atarak Karabağ’ı işgalden kurtararak Türkün gücünü tüm dünyaya göstermeliyiz.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler