TRY - Türk Lirası
EUR
20,515
USD
18,810
GBP
23,127
CNY
2,790
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaYazarlarİyiki'lerin keşke'lerinden fazla olsun

İyiki’lerin keşke’lerinden fazla olsun

Hurşide Taslak
Hurşide Taslakhttps://haberton.com/
Hurşide Taslak, 25.07.1996 tarihinde Kahramanmaraş/Türkoğlu ilçesinde doğdu. Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 2019 sosyoloji bölümü mezunu. 2020-2021 Eğitim -Öğretim yılı Mersin Özel Bilimkent Kolejinde bir yıl rehber öğretmen ve felsefe grubu öğretmeni olarak görev yaptı. Hobileri arasında yazmak, okumak, bir konu hakkında tartışmak önde gelir.

Haftanın Öne Çıkanları

Hayatımıza giren insanları iyiki’lerle karşılayıp keşke’lerle uğurlayamayız. Her insanın hayatımıza birer tecrübe kattığını, acısıyla, tatlısıyla; iyisiyle kötüsüyle yer edindiğini kabullenmek zorundayız.

Bu insanlara teşekkür etmek lazım çünkü hayatımıza giren her insandan bir şeyler öğreniyoruz. Hayatın akışı içinde elbette ‘keşke hiç tanımasaydım’ dediğimiz insanlar olacaktır. İşte tam burada devreye bakış açısı giriyor, kırılma noktası burada başlıyor. İyi, kötü adını verdiğimiz tüm bu yaşananlar sayesinde artık hayata at gözlükleriyle bakmayı bırakmış oluyoruz. Bu insanlar sayesinde yaşadığımız üzüntü verici bir olay karşısında ah, vah, keşke demek yerine iyi ki demeyi öğrenmiş oluyoruz .

İyiki'lerin keşke'lerinden fazla olsun
İyiki’lerin keşke’lerinden fazla olsun

İyiki’lerin keşke’lerinden fazla olduğunda her anlamda olgunlaşır insan. Mesela bir insana güvenmemen gerektiğinin farkına vardığında “keşke hiç tanımasaydım” demek yerine “Sana teşekkür ederim, sayende senin gibi insanlara güvenmemem gerektiğini öğrendim” diyebilmektir aslolan. Yani hayatımızda bir şeylere tanık oluyorsak mutlaka bir anlam arayıp bundan ders çıkarmamız lazım.

Son olarak Ataol Behramoğlu’nun “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” adlı şiirinden şu dörtlüğü paylaşmak istiyorum:

“Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle

Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı

Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına

Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz kanı.”

Hayat denen bu hengâmenin içerisinde iyiki’lerin keşke’lerinden fazla olması dileğiyle. Sevgiyle..

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler