TRY - Türk Lirası
EUR
19,492
USD
18,635
GBP
22,747
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİtfaiye Teşkilatı'nın 308'inci yılı kutlanıyor

İtfaiye Teşkilatı’nın 308’inci yılı kutlanıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İtfaiye Teşkilatı’nın 308’inci yılı nedeniyle İstanbul genelinde etkinlikler düzenleniyor. Osmanlı’da tulumbacılar olarak bilinen itfaiye erleri Tarihi Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda naralar atıp, karanfil dağıttı.

İtfaiye Teşkilatı’nın 308’inci yılı sebebiyle 26-30 Eylül tarihleri arasında il genelinde etkinlikler düzenleniyor. Bugün ise saat 14.00’te itfaiye erleri, Osmanlı Dönemi’nde Yeniçeri Ocağı’na bağlı olarak Dergâh-ı Âli Tulumba Ocağı’nda giyilen kıyafetleri giyerek Tarihi Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda etkinlik düzenledi. Tulumbacılar sırtlarına aldıkları tulumba ile nara atıp maniler söyleyerek çarşıları boydan boya yürüdü. Kadın itfaiyeciler ise çarşıdaki yerli yabancı turistlere karanfil dağıttı. Mısır Çarşısı’ndaki yürüyüş esnasında itfaiye eri, 4. Murad tarafından dönemin kadısına yangınla ilgili yazdığı fermanı okudu. Etkinlik tulumbacılar tarafından okunan duanın ardından sonra erdi.

İtfaiye Teşkilatı’nın 308’inci yılı kutlanıyor

İstanbul İtfaiyesi kurumsal, iletişim, gelişim bölümünde çalışan Onur Kaya “İstanbul İtfaiyesi 126 istasyonla İstanbul halkına hizmet ediyor. Fedakâr bir şekilde 308. yılımızı kutluyoruz. İnsanlarımız itfaiyesini çok hayran. Küçük çocuklarımızın itfaiye teşkilatında bir nefer olma hayali var. Tulumbacı ekibimiz kendi görevlerini yerine getiren profesyonel itfaiyeler. Eskiden adları tulumbacılardı. Yeni dönemde adları itfaiyeciler olarak geçiyor” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler