TRY - Türk Lirası
EUR
14,6060
USD
12,9010
GBP
17,1854
CNY
2,0245
13.3 C
Ankara
12.8 C
İstanbul
17.4 C
İzmir
30 Kasım 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamİsviçre eski konsolosunun eşine 3 yıl 8 ay hapis

  İsviçre eski konsolosunun eşine 3 yıl 8 ay hapis

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Trafik kazasında iki kişinin yaralanmasına neden olan İsviçre eski konsolosunun eşi Andrea Walz Köppek 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

  Bebek’te 2013 yılında alkollü şekilde kullandığı ciple, motosiklete çarparak iki kişinin yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan İsviçre eski İstanbul Konsolosu Florian Köppel’in eşi Andrea Walz Köppel,  6 yıl sonra tekrar yapılan yargılamada “Bilinçli taksirle yaralama” suçundan aynı cezaya çarptırıldı. Mahkeme, sanık Köppel’in kazadan sonra olay yerinden kaçtığını dikkate alarak hapis cezasını da adli para cezasına çevirmedi. Yargıtay, taraflara uzlaşma teklifi yapılmadan karar verildiğine kanaat getirerek yerel mahkemenin hükmünün bozulmasına karar vermişti.

  İsviçre eski İstanbul Konsolosu Florian Köppel’in eşi Andrea Walz Köppel, 5 Şubat 2013’te Bebek’te cip kullanırken motosikletle seyir halinde olan Doğan Durmuş İnal ve Filiz İnal’a çarptı. Kazaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Filiz İnal’ın hayati tehlike geçirecek ve uzuvlarından birinin fonksiyonunu kaybedecek şeklide yaralandığı ve sanık Köppel’in olay sırasında 0,59-0,84 promil arasında alkollü olduğu belirtildi. İddianamede sanık Andrea Walz Köppel’in “Bilinçli taksirle yaralama” suçundan 1 yıl 1 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. 

  Davayı 2015 yılında karara bağlayan İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi, tutuksuz sanık Köppel’i “Bilinçli taksirle yaralamaya neden olma” suçundan 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. 

  YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

  Yerel mahkemenin kararını 2020 yılında inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, suçun uzlaşmaya tabi olduğunu, soruşturma aşamasında taraflara uzlaşma teklifi yapılmadan sanık Köppel’e dava açıldığını ve mahkemenin de taraflara uzlaşma teklifinde bulunmadan yargılamaya devam ettiğini kararında belirtti. Yargıtay, kararı bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye geri gönderdi. 

  MAHKEME 6 YIL ÖNCEKİ KARARIN AYNISINA HÜKMETTİ

  Yargıtay’ın bozma ilamının ardından taraflar uzlaşamayınca sanık Köppel’in yargılanmasına yeniden başlandı. İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada müştekiler, sanığın cezalandırılmasını isterken sanık avukatı müvekkilinin beraat etmesini talep etti.  Davayı yeniden karara bağlayan mahkeme, 6 yıl önce verdiği kararı tekrarlayarak sanık Andrea Walz Köppel’in “Bilinçli taksirle yaralamaya neden olmak” suçundan 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın kazadan sonra olay yerinden kaçması, yargılama sürecinde dosyaya yansıyan pişmanlığının görülmemesi ve kusurunun oranı gibi hususları dikkate alarak cezanın adli para cezasına çevrilmesine yer olmadığına karar verdi. 

  “TRAFİK SUÇLARI AÇISINDAN EMSAL NİTELİKTEDİR”

  Yazılı açıklama yaparak kararı değerlendiren İnal ailesinin avukatı Müge Bozok, trafik kazalarında her yıl binlerce vatandaşın yaşamını yitirdiğine değinerek söz konusu kazaların sürücülerin yeterli trafik eğitimi almaması nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

  Bozok, trafikte işlenen suçlara ilişkin yasalarda gerekli düzenlemelerin mevcut olduğunu fakat neredeyse söz konusu yasaların hiçbirinin uygulanmadığını belirterek “Mahkemelerin trafik kazalarını basit bir kaza olarak görme eğilimi, cezaların caydırıcı niteliğini azaltıyor. Bu nedenle alkollü şekilde müvekkillerimize çarpıp olay yerinde yaralı olarak bırakıp kaçan sanık aleyhine verilen bu karar trafik kazalarında verilen çoğu karardan daha nitelikli bir karar ve de diğer trafik suçları açısından da emsal niteliğindedir. Ancak tabi ki yargı alanında bu kararların alınması da yetmiyor, trafik eğitimi ve güvenliği bir devlet politikası haline gelmeli ve insanın değerinin metalden daha fazla olduğu anlaşılmalı” ifadelerini kullandı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler