23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberlerİsveç Mahkemesi Başörtüsü Yasağını Kaldırma Kararını Onadı

  İsveç Mahkemesi Başörtüsü Yasağını Kaldırma Kararını Onadı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Göteborg Temyiz Mahkemesi başörtüsü yasağını Avrupa Sözleşmesi’ne aykırı olarak niteledi

  Göteborg Temyiz Mahkemesi, Skurup ve Staffanstorp belediyelerinin geçtiğimiz yıl aldığı, okul öncesi ve ilkokulda başörtüsünü yasaklaması sonrası İsveç Mahkemesi’nin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasağı bozma kararını onadı.

  Göteborg Temyiz Mahkemesi’nin internet sitesinden başörtüsü yasağına ilişkin yapılan açıklamada başı veya saçı örtmenin birçok farklı dinde bir gelenek olduğu belirtilerek baş örtüsü dini inançtan ilham alınabilen veya motive edilebilen ve bu nedenle bireyin dini inanışının bir parçası olarak görülebilen bir şey olarak nitelendirildi.

  Açıklamada başörtüsü yasağı yasa dışı olarak nitelendirildi. Başörtüsünün Bireyin ifade özgürlüğünün ibaresi olarak da görülebileceği vurgulanarak şunlar kaydedildi: “Ancak aynı zamanda bireyin ifade özgürlüğünün bir ibaresi olarak da görülebilir ve kültürel veya dini bir geleneğe dayanır. Dolayısıyla Temyiz Mahkemesi’nin vardığı sonuç, belediyelerin kararlarının bireyin dini inancını gösterme özgürlüğünü, hükümet biçimine göre anayasal olarak korunan din özgürlüğüne aykırı bir şekilde sınırladığı yönündedir. Kararlar aynı zamanda Avrupa Sözleşmesi‘ne de aykırıdır. Bu, yasa dışı oldukları anlamına gelir. İdare mahkemesi bu nedenle belediye kararlarını iptal ederek doğru olanı yapmıştır” denildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler