TRY - Türk Lirası
EUR
20,285
USD
18,830
GBP
22,717
CNY
2,776
6 Şubat 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİstanbul'da özel gereksinimli öğrenciler için etkinlik

İstanbul’da özel gereksinimli öğrenciler için etkinlik

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel gereksinimli öğrenciler için Ataşehir’de bulunan Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde etkinlik düzenlendi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, “Batının eğitim tarihine baktığımız zaman, Arthur Schopenhauer’ın bir kuramı var adı ‘Yaradılıştan suçlular’ yani bir insan ya doğuştan suçlu ya da değildir. Doğuştan suçlu olanları eğitmek mümkün değildir. Onları toplumdan sürüp çıkarmak lazım diyorlar.  Yani bir anlamda pesimist bir anlayış var.

Dolayısıyla bu pesimist anlayışın hâkim olduğu bir batı kültürü onun doğurduğu bir batı medeniyeti ve onun oluşturduğu küresel kültür var. Bu küresel kültür vicdan yaparak engelli vatandaşların toplumdan uzaklaştırılmasının insani olmadığını görünce onlarla ilgili bir gün oluşturmayı esas almış ve 1992 yılında Birleşmiş Milletler Engelliler Günü bir gün icat etmiş. Şu konuda teşekkür ediyorum ‘doğuştan suçlular’ diye o insanları toplumdan uzaklaştırdıkları bir anlayıştan bugün onlarla ilgili bir gün icat etmeye gelmek bir terakkidir bu yönüyle teşekkür ediyorum” dedi.

Istanbulda ozel gereksinimli ogrenciler icin etkinlikf - yerel haberler - haberton
İstanbul’da özel gereksinimli öğrenciler için etkinlik

“GEÇMİŞTE ÖZEL İNSANLAR İÇİN YERLER KURMUŞ, MUSİKİ İLE TEDAVİ ETMİŞİZ”

İstanbul’da özel gereksinimli öğrenciler için etkinlik

Bakan Yardımcısı Sezgin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ‘meslek okullarında,  ahilik teşkilatını örnek alıyoruz’ sözlerine atıfta bulunarak “Bizimde bugün ecdadımızdan örnek alarak söyleyeceğimiz sözler var. Kendi kültürümüze baktığımız zaman önce insana bakışı görmek lazım. Bizim kültürümüz insana bakarken engelli ya da engelsiz diye ayırmaz. Hiçbir ayrım yapıp ötekileştirmeden bütün insanları eşref-i mahlukat kabul eder. Eşref-i mahlukat demek var olan varlıkların en şereflisi demektir. Bende, down sendromlu olanlarda, görme engelli olanlarda hepimiz eşit varlıklarız. Bizim kültürümüzde deli kelimesi çok az kullanılır onun yerine meczup deriz.

Onlar Allah’ın emanetidir denilir ve dışlanmaz. Nereye giderlerse baş köşeye oturturlar. Anadolu insanın böyle bir şefkati ve merhameti vardır. Anadolu insanın bu şefkati sayesinde bugün dünyanın hayali edemediği yerler kurmuşuz. Özel insanları musiki ile tedavi etmiş. Gıdalarına dikkat etmiş ve sülün etiyle beslemişizdir. Edirne’de, Amasya’da ve daha çok sayamayacağım birçok yerde batı toplumdan engellileri dışlarken biz tedavisini yapmışız, dolayısıyla böyle bir kültürün içerisinde bugünkü yaptığımız faaliyet bizim dünden bugüne Birleşmiş Milletler ‘in aldığı bir kararla değil özümüzde ve kültürümüzde var olan insanlık anlayışını sunmuştur” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler