TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberlerİstanbul'da Gezi Davası kararına protesto

  İstanbul’da Gezi Davası kararına protesto

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup avukat ve milletvekili Gezi Davası kararına protesto etti.

  İstinaf Mahkemesi’nin beraat kararlarını bozmasının ardından yeniden görülen 17 sanıklı Gezi Ana Davası’nda dün karar çıktı. Mahkeme heyeti, oy çokluğuyla Osman Kavala’nın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

  Istanbulda gezi davasi kararina protesto 1 - yerel haberler - haberton
  İstanbul’da Gezi Davası kararına protesto

  Aralarında Ayşe Mücella Yapıcı’nın bulunduğu 7 tutuksuz sanığın ise “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmaya teşebbüse yardım” suçundan 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi.  Karara tepki gösteren bir grup avukat ve milletvekili öğle saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak basın açıklamasıyla protesto etti. Protestoya çok sayıda avukatın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Özgür Özel, Sezgin Tanrıkulu,  İbrahim Kaboğlu , Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş da katıldı. Grup sloganlar atarak, ‘Adalet’ yazılı pankart taşıdı. 

  “KARAR HALKIMIZI ÇOK ÜZMÜŞTÜR”

  Istanbulda gezi davasi kararina protesto 2 - yerel haberler - haberton
  İstanbul’da Gezi Davası kararına protesto

  Ercan Karakaş , “Dünkü karar gerçekten ülkemizi, demokrasiyi ve insan haklarını savunanları ve tüm halkımızı çok üzmüştür. Tepkili hale getirmiştir. Gezi hareketi çeşitli görüşlerden, çeşitli yaklaşımlardan kadın erkek, genç yaşlı kendiliğinden bir araya gelerek kentimizin nefes alınabilecek bir yerini Gezi Parkı’nı savunmakla işe başladılar” diye konuştu.  CHP Milletvekili Özgür Özel ise, “Öfkemiz büyük ancak kararlılığımızda bir o kadar yüksek. Bundan sonra kim sizi nereye çağırıyorsa oraya gidin. Baroysa oraya, meslek örgütüyse, sivil toplum örgütüyse tüm barışçıl çağrılara bedeninizle yüreğinizle zihninizle katkı verin. Karşımızdaki bu kötücül aklı hiçbirimiz tek başımıza yenemeyiz.” dedi.  

  Istanbulda gezi davasi kararina protesto 3 - yerel haberler - haberton
  İstanbul’da Gezi Davası kararına protesto

  “ÇIKAN KARAR BİZE BİR ÇOK ŞEY SÖYLEDİ”

  TİP İstanbul  Milletvekili Ahmet Şık, ” Çıkan karar bize bir çok şey söyledi. Basit bir yargılama ve oradan çıkan bir hukuksuzluğu tarif etmedi. Mevcut içinde bulunduğumuz karanlığa dair çok önemli bir şey söyledi. Dediler ki biz dereleri kurutmaya, ağaçları kesmeye devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

  Yapılan basın açıklamasında çok sayıda avukat söz alarak karara tepki gösterdi. Açıklama boyunca polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler