TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaÖne Çıkanİsmailağa Cemaatindeki istismar skandalına açıklama

İsmailağa Cemaatindeki istismar skandalına açıklama

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İsmailağa Cemaatindeki istismar iddialarına bakanlıktan açıklama geldi; “‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla açılan davada mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirdiği ve çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Yaşanan bu korkunç olay Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Sosyal medyada tepkiler büyüdü.

İsmailağa Cemaatindeki istismar skandalına açıklama
İsmailağa Cemaatindeki istismar skandalına açıklama

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı basın yayın organlarında yer alan ‘H.K.G.’nin 6 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığı’ yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

HUKUKSAL DESTEK VERİLECEKTİR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “​Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tarafımızdan, İstanbul Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla açılan davaya müdahil olunmuştur. Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

SİYASİ PARTİ LİDERLERİNDEN TEPKİ

İsmailağa Cemaatindeki istismar iddialarının ardından parti liderleri de sosyal medya hesaplarından olaya tepki göstererek paylaşımda bulundu.

Sosyal medyadan yapılan açıklamalar şöyle;

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener; “Dini bir cemaatin kisvesi altında, 6 yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar; Büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür! Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız!” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “6 yaşında çocuk! Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir! Şerefsiz ve haysiyetsiz muamelesi de görecektir! Hak ettiğinizi bulacaksınız!” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; “6 yaşındaki çocuğu istismar etmek alçaklıktır, zulümdür. Bunun adı açıkça tecavüzdür. Biz var gücümüzle adalet arayan H.K.G.’nin yanındayız. #Çocukistismarı bu topraklardan silinene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; “6 yaşında bir kız çocuğuna cinsel dürtüyle yaklaşmak ağır bir insanlık suçudur. Bu konu derhal aydınlatılmalı, akıllarını ve vicdanlarını yitirerek bu suça ortak olan sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; “6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilmesi nasıl gerçek olabilir aklım almıyor. Bu vicdansızlıktır, bu ahlaksızlıktır, bu bir #cocukistismarı‘dır. Bu konuda taviz veren, görmezlikten gelen herkes her yapı da bu suça ortaktır. Bu kaçıncı olay, bu kaçıncı görmezden geliş! YETER!” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; “Altı yaşında oyunlar oynaması, gülmesi, eğlenmesi gereken bir çocuğun geleceği alındı elinden. Yaşadığımız acının tarifi yok. Çocuk istismarı bitene dek bizim bu karanlık zihniyetle mücadelemiz bitmeyecek. İstismarı meşrulaştıran herkesin tam karşısında duracağız.” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler