TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerDış Haberlerİslam İşbirliği Teşkilatı'nda yeni birlik

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda yeni birlik

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

‘İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Devletler Anayasa Yargısı Konferansı’ adı altında yeni birliğin kurulmasına karar verildi

Endonezya’nın Bandung şehrinde 15-17 Eylül’de gerçekleştirilen uluslararası konferansta Türkiye’yi Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve Başraportör Murat Azaklı temsil etti. Toplam 38 ülkenin katıldığı konferansın sonunda Başkan Arslan’ın başkanlığını yaptığı genel kurul toplantısında ‘Bandung Deklarasyonu’ oy birliğiyle kabul edildi. Genel kurulda ayrıca 2018’de kabul edilen ‘İstanbul Deklarasyonu’ ile başlayan süreçte kurulmasına karar verilen konferansın ilk kongresinin 2022 yılında İstanbul’da yapılması ve bu kongrede kuruluş sürecinin tamamlanması kararlaştırıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda yeni birlik

Öte yandan konferansta 2 gün boyunca ‘İnsan Hakları ve Anayasacılık’ ana başlığı altında sunumlar yapıldı. Bu kapsamda yaptığı konuşmada Zühtü Arslan, modern demokrasinin çoğulcu demokrasi olduğuna ve anayasa mahkemelerinin de anayasal demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğine değindi. Arslan, ayrıca bireysel başvurunun kabulünden sonra Anayasa Mahkemesi’nin hak eksenli yaklaşımla çoğulcu ve katılımcı demokrasinin gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu kararlardan örnekler vererek anlattı.

Konferansta ayrıca ‘İİT Üye Devletler Anayasa Yargısı Konferansı’ adı altında yeni birliğin kurulması kararlaştırıldı. Böylece Türk Anayasa Mahkemesi’nin 14-16 Aralık 2018’de Dolmabahçe’de başlattığı İİT üyesi devletlerin anayasa mahkemelerini bir araya getirecek organizasyonun kurulması yönündeki çalışmalarda önemli bir aşama daha geride bırakıldı.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler