TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarIşığı görmek!

Işığı görmek!

Cihan Küni
Cihan Künihttps://haberton.com/
İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü 2013’te bitirdi. Dört öyküden oluşan Aşk Manifestosu adlı kitabının ilk baskısı 2013 yılında yapıldı ve kitap satış listelerinde ilk 10 sırada yer aldı. Aynı kitabın ikinci baskısı 2021’de yapıldı. Yazarımız hali hazırda Türkçe Öğretmenliğinin yanı sıra edebi çalışmalarına devam etmektedir.

Haftanın Öne Çıkanları

Her insan, bir gün yolunu aydınlatacak, sıkıntılarından kurtaracak, feraha kavuşturacak bir ışık hayal eder; hayal ettiği ışığın umuduyla koyar başını yastığına. Uykuya dalmanın en muhlis halidir bu.

Uyanıklıkla uyku arasındaki o kadim zaman, kişinin belki de kendi içinde en huzurlu olduğu andır. Düşlerin gerçekliklerle çarpışmasına mahal yoktur. Her şey kişinin zihnindeki var oluşunun boyunduruğundadır ve ne isterse o olmaktadır. O ışığın bir gün mutlaka ama mutlaka kendisini bulacağı inancıyla uykuya dalmak gibisi de yoktur zannımca. 

Umutlarını bir ışığa iliştirip uykuya dalanların, gerçek ışıktan yoksun bir şekilde soğuk beton blokların altıda sıkışmış hâlde göz kapaklarını aralamalarıdır boğazımızda düğümlenen. 

Mekan, hem zamanı hem hareketi yutmuştur artık. Çok değil, birkaç saat önce zihinleri berraklaştıran hayallerin yerini ıssızlık, kimsesizlik, terk edilmişlik, yaklaşmış ama henüz uğramamış ölümü kıpırtısızca bekleme hâli almıştır. 

Dünyadaki tüm dilleri bilsek de, o dillerden milyonlarca; milyarlarca sözcüğü yan yana getirsek de o sahipsizliği, yitmişliği tasvir edebilmemiz mümkün değil. Ancak dilimiz döndüğünce, zihnimizdeki zerre yansıması kalemimizin ucuna değdikçe anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki herhangi bir şekilde ihmali olanların ruhları o enkazların altında sıkışabilsin. 

Işığı görmek!
Işığı görmek!

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki ruhun belki defalarca tecrübe ettiği bu sıkışmışlık hâlini, bizatihi bedenle deneyimleme ihtimali hiç çıkmasın aklımızdan. 

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki karanlıkta kıpırdamadan durmanın, durmak zorunda kalmanın tasviri hiç silinmesin zihnimizden.

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki umudun aydınlatıp ferahlatamadığı anlar içinde mahpus kalmanın bedensel çaresizliğini hayal edebilelim ve asla kendi başına gelmeyeceğinin aymazlığı ile gündelik işlere hileyle dalmışlara hatırlatabilelim.

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki ayağa kalkamamanın, kolunu milim oynatamamanın, üstelik bunları yapabilecek fiziki kuvvete sahip iken harekete geçememenin, büyük; küçük tuvaletini mecburen üzerine yapmanın ve o hâlde, o sıkışmışlığa kesintisiz maruz kalmanın korkusunu, utancını hissedebilelim. 

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki herhangi bir uzvun bir gıdım ötesindeki tonluk betonun olası temasının o tekinsiz bekleyişe korkunç katkısını, korkunun hücreden hücreye sevimsiz bulaşıcılığını, artan susuzluğu, vücudun artan susuzluğa verdiği hakiki yanıtın çıplak gerçeğine şahitliğini, boşalan midenin görevini devralan sistemin peyderpey ortaya çıkardığı tesirleri; Bulantıyı, baş dönmesini, kas kramplarını, istemsiz kasılmaları… kendi vücudumuzda yaşayabilelim. 

Hatayda 260 saat sonra gelen mucizenin adi osman 2145 dhaphoto2 1 - yazarlar - haberton

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki hiçbir düşüncenin zihni oyalayamamasını, önce ola ki sesim dışarıya ulaşır diye uykuya dalmama gayretini, sonra o sıkışmışlık hâlinden uzaklaşmak adına süresiz bir uykuya dalma arzusunu unutmayabilelim. 

Anlatmalı, yazmalı ve hatta haykırmalıyız ki 

Yapay hayatlar sürdüğümüz,  

Hiçbir şeye muktedir olmadığımız,

Ateş de olsak cürmümüz kadar yer yakamayacağımız, 

Gerçeği tokat misali insin suratlarımıza. 

Ve bilmeliyiz ki bundan böyle, 

Her susuş inceden bir “ölümdür” ruhlarımızda.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler