TRY - Türk Lirası
EUR
17,7928
USD
18,4784
GBP
19,9611
CNY
2,5761
28.1 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
26.3 C
İzmir
27 Eylül 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerDış Haberlerİran, Kovid-19 aşısı alımını yasakladı

İran, Kovid-19 aşısı alımını yasakladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ambargo nedeniyle aşı tedariki konusunda sıkıntı yaşayan İran, ABD ve İngiltere’de geliştirilen Kovid-19 aşılarının alınmayacağını açıkladı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den kritik açıklama geldi. Hamaney, ülkeye ABD ve İngiltere’de geliştirilen aşıların alınmayacağını açıkladı.

İran İmam Humeyni İcra Kurulu Başkanı Muhammed Mokhbar geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısının insan üzerindeki klinik denemelerine başlanacağını duyurmuştu.

HAMANEY AÇIKLAMA YAPTI

Hamaney canlı televizyonda yaptığı konuşmada, “ABD ve İngiliz aşılarının ülkeye ithalatı yasaklandı. Bunu yetkililere söyledim ve şimdi de kamuoyuna söylüyorum” dedi.

“Amerikalılar bir aşı üretebilselerdi, kendi ülkelerinde böyle bir koronavirüs fiyaskosu olmazdı” diye ekledi. 

İRAN’IN YERLİ AŞISI BEREKET

İran, koronavirüse karşı bağışıklık sağlamak amacıyla geliştirdiği, “COVIRAN Bereket” adlı aşı, klinik deneme aşamasında Aralık ayında ilk defa insan üzerinde denenmişti.

Bilim adamları heyetinin başında yer alan muhammed muhbir'in kızı tayyibe muhbir, aşıyı vurulan ilk gönüllü kişi olmuştu
 Bilim adamları heyetinin başında yer alan Muhammed Muhbir’in kızı Tayyibe Muhbir, aşıyı vurulan ilk gönüllü kişi olmuştu

“Coviran Bereket” adı verilen ve Şifa Farmed (Shifa Pharmed) şirketi tarafından geliştirilen yerli aşı, Sağlık Bakanı Sait Nemeki ve bazı hükümet yetkililerinin de katıldığı etkinlikle gönüllülere enjekte edildi. Aşının ilk denendiği kişi, aşının geliştirilmesine destek veren kurumun başkanının kızı olmuştu.

İRAN’DA TOPLAM CAN KAYBI 56 BİNE YAKLAŞTI

İran’da dün ülke genelinde 6 bin 360 yeni vaka tespit edildi, 103 kişi daha yaşamını yitirdi. Böylece virüs kaynaklı can kaybı 55 bin 993’e, vaka sayısının da 1 milyon 268 bin 263’e çıktı.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler