TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarİnterval kardiyo ile hızlı yağ yakma

İnterval kardiyo ile hızlı yağ yakma

Aytekin Duran
Aytekin Duranhttps://haberton.com/
Aytekin Duran, 26.01.1993 yılında Edirne ilinde doğmuştur. Ailesi ile birlikte İstanbul Küçükçekmece ilçesinde ikametgah etmektedir. İlkokulunu Küçükçekmece Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulunu okudu. Aytekin DURAN, ilk okuldan sonra Kumkapı Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanını kazanarak orada eğitimine devam etti. Bazı sebeplerden dolayı Fikriye-Nüzhet Bilgincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanına nakil olarak Ortaöğretim (Lise) eğitimini tamamlamıştır. Aytekin DURAN, Ortaöğretim (Lise) eğitiminden sonra Kavram Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü kazanarak 2 yıllık ön lisans eğitimine başlamıştı. 2013 yılında eğitimine devam ettiği okul içerisinde Spor Yönetimi bölümü açılınca Spor Yönetimine geçiş yaparak 2016 yılında Önlisans eğitimini tamamlamıştır. Önlisans Biricik Babam ve Corona Günlüğü ve Sevgisizliğinizle Ölünüz adlı eserlerin yazarıdır.

Haftanın Öne Çıkanları

İnterval kardiyonun ne olduğu anlamak için kardiyo nedir ne demektir bunu anlamamız gerekir.

Kardiyo, dolaşım sistemin etkin çalıştırılarak yani kalp atım sayısının artırılarak yağ yakımının amaçlandığı egzersiz gruplarını tanımlamakta kullanılan bir kelimedir. Kardiyo ile hızlı ve etkili bir şekilde yağ yakmak mümkündür. Düzenli olarak uygulanan kardiyo egzersizleri ile kendinizi kolayca forma sokabilir fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

İnterval kardiyo, kardiyo egzersizlerine ait bir alt grubu temsil eder. Kardiyo egzersizleri içinde en hızlı ve etkili yağ yakma metodu interval kardiyodur. Diğer kardiyo egzersizlerinin aksine interval kardiyo ile daha kısa sürede daha olumlu sonuç almak mümkündür.

İnterval kardiyo ile hızlı yağ yakma
İnterval kardiyo ile hızlı yağ yakma

İnterval Kardiyo Nedir?

İnterval kardiyo, kardiyo egzersizlerinin icrasında temponun belli bir süre en üst seviyeye çıkarılması daha sonra temponun düşürülmesi ile uygulanır. Bu durumu bir örnekle sanırım daha iyi açıklayabiliriz. Örneğin koşu esnasında belli bir tempo yerine temponun aralıklı olarak artırılması basit bir interval kardiyo örneğidir.

Yukarıdaki koşu örneğinden gidersek koşu esnasında tepe noktasına çıkarılan tempo ile ne kadar süre koşulacağını belirlemek için şu yöntemi kullanabilirsiniz. Yüksek tempoda iken konuşmaya çalışın eğer sesiniz çıkmamaya başladı ise artık tempoyu düşürerek vücudu dinlendirebilirsiniz. Şunu unutmamak gerek ki tempoyu düşürmek durmak demek değildir. Tempoyu düşürdüğünüzde normal hızda koşmaya devam etmelisiniz.

İnterval kardiyonun ne olduğu anlamak için kardiyo nedir ne demektir bunu anlamamız gerekir.
İnterval kardiyonun ne olduğu anlamak için kardiyo nedir ne demektir bunu anlamamız gerekir.

İnterval kardiyonun yağ yakmadaki başarısı temponun aralıklı olarak yükseltilmesi ve düşürülmesi ile oluşmaktadır. Sabit tempoda yapılan koşu ve diğer kardiyo egzersizleri yağ yakmada etkilidirler fakat interval kardiyo egzersizleri bu konuda diğer kardiyo egzersizlerinden daha başarılı sonuç verirler. Bu durumun arkasındaki neden metabolizmanın hücrelere enerji dağıtmasındaki politikasından gelmektedir.

Sabit tempo ile yapılan egzersizlerde belli bir sürede harcanacak enerji miktarı yaklaşık olarak belli olduğu için metabolizma elindeki enerjiyi bu bilgiye göre hücrelere dağıtır. İnterval kardiyoda artan tempo ile gerekli olan enerji miktarı artacağından metabolizma tüm enerjiyi bu egzersiz için kullanma eğilimine girer ara dinlenmelerde ise daha sonra ihtiyaç olabileceği düşüncesi ile yağ depoları enerjiye dönüştürülerek hazır tutulur. Metabolizmanın bu tutumu interval kardiyo ile hızlı yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Uyarı!

İnterval kardiyo egzersizleri ve diğer kardiyo egzersizlerini uygulamadan önce bu egzersizlere mani herhangi bir rahatsızlığınız ya da engelini olmadığından emin olun. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa doktorunuza danışarak egzersizleri uygulayın.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler