TRY - Türk Lirası
EUR
15,2572
USD
13,4487
GBP
18,2297
CNY
2,1216
1.6 C
Ankara
1.6 C
İstanbul
4 C
İzmir
22 Ocak 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİnsan duygularıyla bütündür; Üzüntü (1. Bölüm)

  İnsan duygularıyla bütündür; Üzüntü (1. Bölüm)

  Avatar of i̇lknur polat
  İlknur Polathttps://haberton.com/
  İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İnsan duygularıyla bütündür; Üzüntü (1. Bölüm). Ruh ve kalp bir bütündür. İnsan olarak duygularımız hayatımıza yön verir.

  İnsan duygularıyla vardır. İnsan olmanın gereği budur. Her hafta bir duyguyu anlatmaya çalışacağım bazen yaşanmış örneklerle durumu göstermek istiyorum böylece bu duygu nasıl besleniyor nasıl çöküyor farkına varabiliriz diye düşünüyorum.

  Küçük Fatma annesini kaybetmişti. Henüz beş yaşındaydı. Babası başka bir kadınla evlenmişti. Üvey annesi Fatma’yı istemedi onu yaşlı babaannesinin yanına verdiler. Durumu kötü olan yaşlı kadının yaşlılık aylığı dışında bir geliri yoktu yaşadıkları çevrede onun durumuna acıyan kişiler eşya erzak yardımı yapıyorlardı.

  İnsan duygularıyla bütündür; üzüntü (1. Bölüm)
  İnsan duygularıyla bütündür; Üzüntü (1. Bölüm)

  Fatma bir gün kapının önünde oynarken karşı binadan varlıklı bir ailenin kızı farkında olmadan elindeki bebeği çamura düşürdü. Arabalarına binerek gittiler. Fatma bebeği aldı. Eve götürüp yıkadı sobanın arkasında kuruttu. Sakladı bebeği babaannesi görünce kızardı çünkü, hiç öyle bebeği olmamıştı. Çok mutluydu. Onunla konuşuyordu ona sevgi bebeği diyordu. Bir gün kapının önünde oynamaya çıkmıştı bebeği düşüren kız arabalarına binerken bebeği tanıdı elinden çekip aldı. Fatma kala kaldı öylece .

  – Hırsız ne hakla alırsın, senin böyle bir bebekle oynama hakkın yok dedi. Siz fakirsiniz paranız yok.

  Kız bebekle arabaya bindi. Fatma ağlayarak içeri girdi kalbi acıyor dünyası yıkılmıştı. Fakir olmak kötü bir şeydi hakkın yok demişti kız. Fatma günlerce üzüldü…

  Küçük bir çocuk için alamadığı bir şeye sahip olmak ve onu kaybetmek ne acı ve kötü bir duygu değil mi. Hepimiz birilerini üzüyor ya da üzülüyoruz. Bazen sevdiğimiz bizi üzüyor ailemiz arkadaşımız ya da hiç tanımadığımız biri. Üzülünce vücut bir duruyor dikkati dağılıyor kalbi acıyor bazen midesi ya da başı tutuyor kişinin vücut duyguyu kabul etmeye çalışıyor inkâr etse de düştüğü durumu çoğu zaman kaldıramıyor.

  Üzüntü sürekli ise, hastalık olarak karşımıza çıkar psikolojik durum fizyolojik bir olayı etikler. Üzüntü, neden üzeriz? biz kötü birimiyiz . Dünyada herkes önce kendini düşünür, doğal olarak kaybetme duygusu çoğu zaman yaptığımız davranışları umursamayız farkında olmadan o kişiyi üzeriz.

  Psikoloji üzüntüyü duygu durumu olarak tanımlamıştır. Üzüntü, yaşanılmış durumunun bir ifade şeklidir. Mutluluk duygusunun zıddı olarak görülebilir. İnsanlar kötü bir olay yaşadıklarında tepkileri farklıdır. Ama üzüntü onlar için ağır bir durumdur. Ayrılıklarda, cenazelerde kişilerin bu duygusu ağır basar. Üzüntü, kış aylarında hastalık olarak kendini gösterebilir. Bazı insanlar kışları gündüz saatlerinin kısalması ve günışığının azalması nedeniyle bile kendilerini kötü hisseder depresyon belirtileri gösterebilir.

  Sevdiği birini kaybetmek kişiyi üzer, ölüm alışılmış bir durum olsa da kişide zor bir durum yaratır. İnsanın başa çıkamadığı zor duygudur üzüntü. Güzel günlerimiz olsun diyelim başka bir duyguda görüşmek dileğiyle..

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler