TRY - Türk Lirası
EUR
18,4111
USD
18,5741
GBP
21,0965
CNY
2,6102
12.2 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
16 C
İzmir
6 Ekim 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerDış Haberlerİngiltere'de liderlik için öne çıkan adaylar

İngiltere’de liderlik için öne çıkan adaylar

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Boris Johnson’ın istifasının ardından İngiltere’de liderlik için öne çıkan adaylar vaatlerini açıkladı.

İngiliz basınında eski bakanların yanı sıra bazı yeni isimler aday olarak öne çıkarken seçilecek kişiye İngiltere Kraliçesi, hükümeti kurma görevi verecek. Ancak yeni başbakan genel seçim istemezse İngiltere genel seçimleri 2025 yılının Ocak ayında yapılacak. Tory olarak adlandırılan Muhafazakar Parti liderliği için öne çıkan isimler, dün ve bugün basına açıklamalar yaparak başta ‘vergi indirimi’ olmak üzere vaatleri hakkında halkı bilgilendirmeye başladı.

SAĞLIK BAKANI SAJİD JAVİD

Son istifalara kadar Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Sajid Javid’in ismi öne çıkan adaylar arasında yer aldı. Javid, bankacılık sektöründeki kariyerinden sonra Maliye Bakanı olarak Johnson kabinesinde çalıştı. İngiliz-Pakistanlı bir ailenin çocuğu olan Javid, 2019’da parti liderliğine aday olmuş ve yarışı 4’üncü sırada bitirmişti.

Ingilterede liderlik icin one cikan adaylar 1 - dış haberler - haberton
İngiltere’de liderlik için öne çıkan adaylar

Javid bugün sosyal medyadan paylaştığı mesajıyla yarışa katıldığını ifade ederek “Bir sonraki Muhafazakar liderin partiyi birleştirmesi ve bir seçim kazanması gerekiyor. Bir sonraki Başbakanın dürüstlüğe, deneyime ve ekonomik büyüme için vergi indirim planına ihtiyacı var. Bu yüzden buradayım. Takım Saj’a katıl” ifadelerini kullandı.

TİCARET BAKANI PENNY MORDAUNT

2019 yılında Savunma Bakanlığı görevini üstlenen ilk kadın olan Penny Mordaunt hali hazırda Ticaret Bakanı olarak görev yapıyordu. Mordaunt kişilerin değil partinin öne çıkması gerek diyerek “Liderliğimiz değişmeli. Lider hakkında biraz daha az ve gemi hakkında çok daha fazla olması gerekiyor” mesajı verdi ve adaylığını açıkladı. 

DENEYİMLİ SİYASETÇİ, ESKİ SAĞLIK VE DIŞİŞLERİ BAKANI JEREMY HUNT

İngiltere siyasetinin deneyimli isimlerinden Hunt, daha önce Sağlık ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere bir çok önemli görevde yer aldı. Johnson’un kurduğu kabinede yer almadığını belirten Hunt, halkın güvenini kazanmak için yeni liderin kendisi olması gerektiğinin altını çizdi.   

Ingilterede liderlik icin one cikan adaylar 2 - dış haberler - haberton
Muhafazakar parti lideri ve başbakan boris johnson’ın istifasının ardından i̇ngiltere’de liderlik için öne çıkan adaylar vaatlerini açıkladı.

MALİYE BAKANI RİSHİ SUNAK

Basında favoriler arasında bulunan ve İngiliz-Hindistanlı bir ailenin çocuğu olan Rishi Sunak, Hindistanlı milyarderin kızıyla evli. Sunak, Oxford ve Stanford Üniversitelerindeki eğitimiyle dikkat çeken adaylar arasında yer aldı.

DİĞER ADAYLAR

İngiltere’de liderlik yarışında Nadhim Zahawi, Grant Schapps, Kemi Badenoch, Başsavcı Suella Braverman, Tom Tugendhat, Dışişleri bakanı Liz Truss ve İçişleri Bakanı Piri Patel de yarışta isimleri geçen adaylar arasında bulunuyor.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler